Politike21 Maj 2024, 20:54

Sula kritik: Po bëjmë opozitë kuturu, s’fitojmë me Flamur Nokën; protesta s’duhen vetëm të bashkia

Shkruar nga Pamfleti

Sula kritik: Po bëjmë opozitë kuturu, s’fitojmë me

Deputeti demokrat, Dashnor Sula është tregues shumë kritik me opozitën duke thënë se nuk po e kryen misionin e saj siç duhet, por po bën opozitë kuturu. E ftuar në Ditarin e Pasdites, me gazetaren Bruna Çifligu, Sula tha se opozita duhet të jetë bashkë, madje ishte kritik dhe e tha pa hezitim që nuk pret që opozitën ta çojë drejt fitores Flamur Noka, i cili sot është në postin e Sekretarit të Përgjithshëm.

Opozita s’po bën opozitë, bëjmë opozitë kuturu, fakti që Berisha që ka më shumë mbështetës opozitar, dhe unë, Meta, Bylykbashi, Tabaku etj nuk kemi kuptuar që duhet të jemi bërë bashkë, këtu ka rënë, shërbimi që po i bëhet Edi Ramës është që jemi të përçarë. Nuk pretendoj apo pranoj që opozitën do e çojë fituese Flamur Noka, se nuk është Sali Berisha i dytë. Janë shumë të vakëta takimet, protestat, organizimi i debatit në Parlament”, tha Sula.

Pikërisht, në kuadër të këtij qëndrimi, ai shtoi se nuk është dakord që protesta të shtrihet vetëm të Bashkia e Tiranës, por në të gjithë Shqipërinë.

Nuk është zgjidhje vetëm një protestë, protestat duhet të shtriheshin në të gjithë Shqipërinë, jo vetëm te Bashkia, pavarësisht asaj që ka bërë Veliaj dhe kam shpresë që Veliaj do jetë para drejtësisë duke u hetuar për shkeljet që kanë bërë në Bashki. Paligjshmëria te Bashkia e Tiranës është bërë këmbëkryq”, tha Sula.

Ai u ndal dhe te ardhja e sekretarit të Jashtëm të Britanisë së Madhe, David Cameron. Sipas Sulës, mesazhet e tij duhet të jenë të qarta.

Çdo ndërkombëtar, qoftë SHBA dhe Britania janë shtet që kanë rol të fortë në politikën botërore, do e përshëndetja si vizitë, por ndërkombëtarët duhet të jenë të kujdesshëm dhe të mos jenë burokrat për gjendjen ku ndodhet Shqipëria, me këtë mazhorancë dhe opozitë. Duhet të ketë mesazhe të drejtpërdrejta”, u shpreh ai.