Kosova16 Shkurt 2024, 21:48

Përplasjet me Serbinë, ‘Le Monde’: Kurti afër fitores në betejën për kontrollin e veriut të Kosovës!

Shkruar nga Pamfleti

Përplasjet me Serbinë, ‘Le Monde’: Kurti afër fitores

Kurti po arrin atje ku të gjithë paraardhësit e tij kanë dështuar: t'i japë fund mbikëqyrjes së ushtruar de facto nga Beogradi mbi jetën e përditshme të serbëve që jetojnë në këto katër komuna në veri.

Gazeta franceze ‘Le Monde’ i ka kushtuar një artikull kryeministrit, Albin Kurti dhe rezistencës së tij ndaj presioneve ndërkombëtare, për çështjet e dinarit serb, targave dhe institucioneve paralele në veri. 

‘Le Monde’ në artikullin kushtuar Kosovës, thotë se Kurti ka marrë përsipër t’i japë fund mbikëqyrjes faktike të ushtruar nga Beogradi në veri të vendit. 

"Pas flamujve të tyre, serbët e Kosovës shfaqën një zemërim të ndrydhur çuditërisht kundër këtij nacionalisti të majtë shqiptar që po ua vështirëson jetën. Në moshën 48-vjeçare, zoti Kurti po arrin atje ku të gjithë paraardhësit e tij kanë dështuar: t'i japë fund mbikëqyrjes së ushtruar de facto nga Beogradi mbi jetën e përditshme të serbëve që jetojnë në këto katër komuna në veri”, thuhet në artikullin e “Le Monde”.

Më tej në shkrim, gazeta franceze përmend protestat e 12 shkurtit të serbëve të veriut, për të kundërshtuar rregulloren e Bankës Qendrore të Kosovës për përdorimin e dinarit serb. Ku më tej shton se Kurti, ëndërron të detyrojë rreth 100 mijë serbët e këtij vendi të vogël ballkanik, me shumicë të madhe shqiptare, të përdorin më në fund monedhën zyrtare në fuqi, euron.

Gjithashut thuhet se serbët e Kosovës kanë shpërfaqur një zemërim ndaj përpjekjes së Kurtit për t’i dhënë fund mbikëqyrjes së ushtruar ‘de facto’, nga Beogradi mbi jetën e përditshme të serbëve që jetojnë në veri të Kosovës.

Kur duhet ende shumë për të njohur sovranitetin e një vendi, i cili megjithatë po përgatitet të festojë, të shtunën, gjashtëmbëdhjetëvjetorin e pavarësisë së tij. Monedha, por edhe targa, karta identiteti, banka, numra telefoni… Deri në vitin 2021, pothuajse gjithçka qeverisej në nivel lokal nga Serbia. Por, që kur ka ardhur në pushtet, zoti Kurti është përpjekur hap pas hapi t'i japë fund kësaj situate që prej kohësh e ka shndërruar këtë rajon, më të vogël se Val-d'Oise, në një zonë të ndaluar. të ngrënë nga mafiozët. I fiksuar pas këtij objektivi, ky njeri, i njohur për ashpërsinë e tij, injoron në mënyrë të shkëlqyer thirrjet për moderim nga fuqitë perëndimore që e kanë mbështetur Kosovën që nga lufta e vitit 1999", thuhet në artikullin e "Le Monde".