Kosova17 Prill 2024, 17:17

Serbët provokojnë sërish, BIA arreston kolonelin e Policisë së Kosovës 

Shkruar nga Pamfleti

Serbët provokojnë sërish, BIA arreston kolonelin e Policisë
 
Koloneli i Policisë së Kosovës, Dejan Jankoviç, është arrestuar nga shërbimi sekret i Serbisë (BIA) dhe aktualisht ndodhet në qytetin e Kralevës, shkruan KosovaPress. 
 
Sipas mediave në Kosovë, koloneli Dejan Jankoviç është ndaluar këtë të mërkurë rreth mesditës nga organet e policisë serbe, pasi ka kaluar kufirin e Jarinjës dhe ka hyrë në territorin e Serbisë, dhe pas disa orëve kanë ardhur agjentë të BIA-së.

Agjentët e shërbimit sekret të Serbisë e kanë dërguar në Kralevë, ku aty është marrë dhe në pyetje. 

Dyshohet se arrestimi i kolonelit Jankoviç, i cili është nga Shtërpca dhe njëherësh zëvendës i drejtorit të përgjithshëm të Policisë së Kosovës (për administratë), ndërlidhet me bashkëpunimin e tij me institucionet e Republikës së Kosovës.