Categories: Aktualitet

‘Sëpatë dhe zjarr ndaj qenve shqiptarë’! Thirrjet e tmerrshme të ekstremistëve grekë gjatë funeralit të Kaçifas

Analisti Arjan Curri në studion e emisionit “Opinion” ka shqipëruar thirrjet në gjuhën greke që dëgjoheshin gjatë funeralit të Kostandinos Kaçifas sot në Bularat. “Sëpatë dhe zjarr ndaj qenve shqiptarë”. Me këto thirrje, 35-vjeçari i vrarë nga policia u përcoll në banesën e fundit.

Lidhur me këtë ngjarje, analisti Arjan Curri u shpreh: “Njerëz me emocione të mëdha nacionaliste ka nga të dyja anët e kufirit dhe thirrjet që dëgjohen aty janë të turpshme. Një ceremoni mortore ortodokse duhet të shoqërohet me lutje për shpirtin e të ndjerit dhe jo në një protestë”, tha Curri. Megjithatë Curri u shpreh se qëndrimet politike kanë qenë korrekte.

“Deputeti i Selanikut Savas Anstasiavis me deklaratat e tij ka qenë tërësisht korrekt dhe Vangjel Dule, i cili ka folur në shqip dhe greqisht në të dyja gjuha ka qenë korekt”, u shpreh Curri, duke cituar fjalët e Dules: “Kemi ardhur për të ngushëlluar familjen për humbjen e padrejtë të birit të tyre, por do të presim, sepse e vërteta do të dalë”.Loading...
Loading...
Loading...

dori

Share
Published by
dori

Recent Posts

“Si cjapi te kasapi”/ Mirë protesta, por cili është fundi?

PD dhe LSI, nëse do ti kishin të vërteta përbetimet e tyre, nuk do ta kërkonin zgjidhjen sharje dhe bërtitje…

30 mins ago

S’duron më, largohet portieri i Real Madridit

Kiko Casilla largohet nga Real Madridi tri vite e gjysmë pas kthimit të tij, me destinacion Anglinë. Portieri spanjoll bashkohet…

44 mins ago

“Përgjegjës i një serie përplasjesh, gjurmët e tij të gjakut mund të shtrihen deri në Berlin”, si përfundoi Klement Balili në emrin më të lakuar

Si përfundoi emri i Klement Balilit nga një person i panjohur në emrin më të lakuar? Në prill të 2016,…

49 mins ago

“Çfarë gabimesh ke bërë?” Përgjigjet Bushati

Ministri për Evropën dhe Punët e Jashtme, Ditmir Bushati ka zhvilluar një takim këtë të enjte me homologun hollandez Stef…

1 hour ago

Skënderbeu bën afrimin e dytë, Shehi i habit të gjithë

Skënderbeu ka bërë afrimin e dytë në merkaton e janarit. Trajneri Orges Shehi ka afruar nga ekipi i të rinjve…

1 hour ago

“Hienat politike që duan të na coptojnë e përçajnë në ‘Kadrinjë’ e ‘Kristaqë'”

Shkrimtari Kim Mehmeti është një zë  i fuqishëm  kritik në arenën rajonale shqiptare. Së fundmi ai nuk kalon ps komentuar…

2 hours ago