Showbiz12 Prill 2024, 21:06

Bota e modës në zi! Ndërron jetë stilisti Roberto Cavalli

Shkruar nga Pamfleti

Bota e modës në zi! Ndërron jetë stilisti Roberto Cavalli

Dizajneri dhe sipërmarrësi i modës italian Roberto Cavalli ka vdekur sot në shtëpinë e tij në Firence në moshën 83-vjeçare. Ai ishte i sëmurë prej disa kohësh dhe ditët e fundit gjendja e tij shëndetësore është përkeqësuar ndjeshëm. Familja e tij njoftoi miqtë dhe të njohurit e tij më të ngushtë për vdekjen e tij.

Mediat italiane thonë se në momentet e fundit të jetës, pranë stilistit ka qenë partnerja e tij, Sandra me të cilën ai bashkëjetonte prej 15 vitesh.

I parë për herë të parë në vitet 1970 te yje si Sophia Loren dhe Brigitte Bardot, stilet e tij të zhveshura dhe të pakëndshme u favorizuan vite më vonë nga brezat e mëvonshëm të të famshëmve, nga Kim Kardashian te Jennifer Lopez.

Cavalli kishte një shije për Ferrari, puro të majme dhe këmisha të përshtatura të zbërthyera për të ekspozuar gjoksin e tij të nxirë. Ai u martua me një nënkampione të Miss Universe, zotëronte një helikopter të purpurt dhe një vresht toskan, dhe ishte në bazë të emrit të parë me Hollyëood A-listers.

I lindur më 15 nëntor 1940 në Firence, qendra kryesore e përpunimit të lëkurës në Itali, Cavalli ishte i njohur për përdorimin e tij të lëkurës së stampuar dhe xhinseve elastike me rërë.

Dizajneri u zgjodh në vitin 2005 për të përditësuar uniformën e pakët të Playboy Bunnies -- i vërtetë në formë, ai prezantoi një version me print leopard.

roberta cavalli