Sport15 Qershor 2024, 21:02

Nedim Bajrami futet në histori, shënon golin më të shpejtë në Kampionatin Europian (Video)

Shkruar nga Pamfleti

Nedim Bajrami futet në histori, shënon golin më të

Ishte padyshim një nisje magjike, Shqipëria ndëshkoi Italinë me golin më të shpejtë të realizuar në historinë e Kampionatit Europian.

Kuqezinjve u kanë mjaftuar vetëm 23 sekonda për të gjetur rrugën e rrjetës kundër kampionëve në fuqi të Europës, duke nisur festën e “Shqiponjave”, në “Signal Iduna Park”.

Fantazisti mori topin nga një gjuajtje e dobët e Federico Dimarco para se të gjuante topin pas shpinës së kapitenit italian Gianluigi Donnarumma. . Kjo e futi atë në histori. 

Goli i tij kapërceu rekordin e mëparshëm, të mbajtur nga rusi Dmitri Kirichenko kundër Greqisë në 2004. Goli i tij për Rusinë kundër fituesve të turneut erdhi vetëm 65 sekonda pas nisjes së lojës, duke kaluar pas portierit grek Antonios Nikopolidis.

Golat më të shpejtë në historinë e kampionateve evropiane

00:24 – Nedim Bajrami ( Shqipëria vs Italia më 15 Qershor 2024 )
01:05 – Dmitri Kirichenko ( Rusia vs Greqia më 20 qershor 2004 )
01:22 – Emil Forsberg ( Suedia vs Polonia më 23 qershor 2021 ) Yusuf
: Poulsen (Danimarka vs Belgjikë më 17 qershor 2021)
01:40 – Robert Lewandowski (Polonia vs Portugalia më 30 qershor 2016)
01:57 – Luke Shaw (Anglia vs Italia më 11 korrik 2021 )
01:58 – Robbie Brady (Republika e Irlandës vs Franca më 26 qershor 2016)
02:08 – Sergei Aleinikov (BRSS vs Anglia më 18 qershor 1988)
02:14 – Alan Shearer (Angli vs Gjermani më 26 qershor 1996)
02:14 – Petr Jirácek (Republika Çeke kundër Greqisë 12 qershor 2012)

Ky është takimi i parë i Italisë dhe Shqipërisë në një turne madhor. Italia i ka fituar të katër përballjet e mëparshme me Shqipërinë (7 gola pro, 1 kundër), të cilat janë zhvilluar të gjitha nga viti 2014 e këtej.

Fitorja 1-0 në miqësoren e Genoa më 2014 u pasua nga fitoret 2-0 dhe 1-0 në kualifikimet për Kupën e Botës 2018. Ndeshja e tyre e fundit i pa axurrët të fitonin 3-1 miqësoren në Tiranë, në nëntor 2022, falë golave ​​të Giovanni Di Lorenzo dhe Vincenzo Grifo (2).

shqipëria italia \\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\