Sport23 Shkurt 2024, 16:22

Pas shkarkimit nga Bayern, Thomas Tuchel i hapur për një rikthim në “Premier League”!

Shkruar nga Pamfleti

Pas shkarkimit nga Bayern, Thomas Tuchel i hapur për një rikthim

Trajneri gjerman, Thomas Tuchel është i hapur për një rikthim në Premier League pasi Bayern Munich konfirmoi se ai do të largohet nga klubi në fund të sezonit.

Largimi i gjermanit do të ketë implikime në një sërë vendimesh të klubeve të ligës angleze në lidhje me pozicionet e tyre drejtuese që do të shkojnë në sezonin e ardhshëm.

Në veçanti, interesi i Liverpool-it për trajnerin e Bayer Leverkusenit, Xabi Alonso, do të testohet me Bayernin që dëshiron të diskutojë vendin e lirë të tyre të ardhshëm me trajnerin spanjoll.

Tuchel ka qenë nën presion të madh në Allianz Arena në javët e fundit pas një ecurie të dobët të formës që i ka bërë ata të bien tetë pikë prapa skuadrës së Alonso-s dhe të humbin ndeshjen e parë të 1/0 të Ligës së Kampionëve ndaj Lazios 1-0. Dhe të mërkurën në mëngjes Bayern konfirmoi se gjermani do të largohet nga klubi në fund të sezonit.

Tuchel gëzoi sukses të madh në Chelsea, duke fituar Ligën e Kampionëve, përpara se të shkarkohej në fillim të sezonit të kaluar. Por 50-vjeçari është i etur për të punuar sërish në Premier League, lajm që do të alarmojë një numër skuadrash përpara verës.

Liverpool me siguri do të jetë në kërkim të një trajneri të ri përpara sezonit të ardhshëm pasi Jurgen Klopp konfirmoi muajin e kaluar se ai do të largohej.

Në mënyrë intriguese, agjenti i Klopp, Marc Kosicke, insistoi se Klopp nuk do të zëvendësonte Tuchel në Bayern këtë verë, duke thënë: "Ai nuk do të drejtojë asnjë klub apo ekip kombëtar për një vit pas këtij sezoni aktual". Kjo mbetet e pandryshuar.'

Përveç vendit të lirë të Liverpool-it, Manchester United, West Ham, Brighton dhe madje edhe ish-klubi Chelsea janë ndër klubet që mund të jenë në treg për një trajner të ri në fund të sezonit. Rekordi i suksesit të Tuchel në futbollin anglez do të ishte një propozim tërheqës për një numër klubesh.

Serioziteti i interesimit të Liverpool-it për Alonson tani ka të ngjarë të bëhet më i qartë pasi Bayern vendosi synimet e tij për të emëruar ish-mesfushorin spanjoll si zëvendësues të Tuchel.

Në një garë të drejtpërdrejtë me Bayernin, lidhjet emocionale të Alonso me Anfield do t'u jepnin Merseysiders inkurajim që ai të kthehej në klubin të cilit i shërbeu si lojtar gjatë qëndrimit në Gjermani.

Por me drejtuesit e Bayernit që përgatiten të përshpejtojnë interesimin e tyre, Liverpool-it mund t'i duhet të veprojë shpejt nëse ata kanë vendosur që Alonso është një pretendent i vërtetë për të zëvendësuar Klopp.

tuchel bayern