Sport18 Qershor 2024, 20:00

“The New York Times”: Nga flamujt rusë te Kosova, si serbët po provokojnë në Kampionatin Evropian!

Shkruar nga Pamfleti
“The New York Times”: Nga flamujt rusë te Kosova, si
Provokimi serb

Në dhjetor, presidenti serb Aleksandar Vuçiç i tha agjencisë ruse të lajmeve TASS se vendi dëshiron të “ruajë miqësinë e tij tradicionale dhe marrëdhëniet më të mira të mundshme me… Federatën Ruse”...

Federata Serbe e Futbollit po përballet me hetime nga UEFA për shkak të flamujve që u shfaqën gjatë ndeshjes së tyre në Kampionatin Evropian kundër Anglisë të dielën.

Në ndeshje një flamur shfaqi një hartë tokësore të Serbisë që përfshinte Kosovën, të vendosur me një flamur të Serbisë me sloganin “nema predaje”, që përkthehet si “kurrë mos u dorëzo”.

Flamujt rusë u panë gjithashtu në stadiumin në Gelsenkirchen, pavarësisht se ata nuk kishin të drejtë të kualifikoheshin në turne për shkak të sanksioneve të UEFA-s të vendosura pas pushtimit të Ukrainës në shkurt 2022.

UEFA ka konfirmuar se janë hapur procedura disiplinore ndaj Federatës së Futbollit të Serbisë pasi u akuzua për “transmetim të një mesazhi provokues të papërshtatshëm për një ngjarje sportive” gjatë ndeshjes të së dielës.

Neni 45 i veprimit rregullores të UEFA-s përcakton se "banderolat ose flamujt provokues" që janë "brenda ose në afërsi të stadiumit" me “materiale fyese” duhet të hiqet nga oficeri përkatës i sigurisë dhe sigurisë nën drejtimin.

A mund të shihen flamujt rusë si 'provokues'?

Edhe pse asgjë nuk është konfirmuar zyrtarisht nga UEFA, ka shumë të ngjarë që nëse një flamur rus shfaqet gjatë një loje ku përfshihet Ukrainë, kjo do të konsiderohet "provokuese". Ukraina përballet në grupin e saj me Rumaninë, Sllovakinë dhe Belgjikën.

UEFA nuk ka konfirmuar nëse forcat e sigurisë në stadiume janë udhëzuar të konfiskojnë flamujt rusë.

Flamujt rusë në ndeshjen e Serbisë kundër Anglisë nuk janë ndoshta një surprizë duke pasur parasysh marrëdhëniet midis vendeve, pavarësisht pushtimit të Ukrainës dhe dënimit të gjerë. Serbia nuk është anëtare e Bashkimit Evropian dhe nuk e ka sanksionuar Rusinë pas pushtimit të Ukrainës. Në dhjetor, presidenti serb Aleksandar Vuçiç i tha agjencisë ruse të lajmeve TASS se vendi dëshiron të “ruajë miqësinë e tij tradicionale dhe marrëdhëniet më të mira të mundshme me… Federatën Ruse”.

Pse harta serbe është e diskutueshme?

Çështja e pavarësisë së Kosovës nga Serbia shkaktoi një luftë të viteve 1998-99 në të cilën vdiqën të paktën 13,000 njerëz. Serbia filloi një goditje ndaj një rebelimi separatist nga popullsia etnike shqiptare e zonës, e cila çoi në bombardimin e NATO-s mbi Serbinë në vitin 1999 për të sjellë një përfundim të luftës.

Të hënën, Federata e Kosovës bëri thirrje për marrjen e “masave të rrepta disiplinore” ndaj Serbisë nga UEFA dhe paraqiti një ankesë zyrtare në lidhje me flamujt, të cilët i cilësoi si “politikë, shovinistë dhe racistë”.

FFK-ja bëri thirrje për marrjen e “masave të rrepta disiplinore” ndaj serbëve, të cilët sipas saj janë “përsëritës të rasteve të tilla”.  Nuk ka ende asnjë veprim zyrtar ndaj Serbisë nga UEFA, por ka gjasa që një hetim të hapet.

A ka ndodhur kjo më parë?

I njëjti flamur i Serbisë me referencën e Kosovës u shfaq në dhomën e zhveshjes së ekipit kombëtar përpara ndeshjes së tyre në Kupën e Botës kundër Brazilit në vitin 2022 .

FIFA , e cila organizoi turneun, hapi procedimet disiplinore mbi flamurin dhe citoi një seksion të kodit të saj disiplinor që mbulon sjelljen e pahijshme duke përfshirë "gjestet, shenjat ose gjuhën fyese" dhe "përdorimin e një ngjarje sportive për demonstrime të një natyre josportive".

Çfarë sanksionesh mund të vendosë UEFA?

Nëntorin e kaluar, skuadra e Premiershipit skocez, Celtic, u gjobit me 15,200 £ (17,000 €, 19,000 dollarë) nga UEFA pasi mbështetësit shfaqën flamujt palestinezë gjatë një ndeshje të Ligës së Kampionëve kundër Atletico Madridit.

Organi drejtues i futbollit evropian e konsideroi shfaqjen në ndeshjen e 25 tetorit në Celtic Park një "mesazh provokues të një natyre fyese" dhe vendosi sanksionin. /Përshtati “Pamfleti” nga “The New York Times”