Mbyllet kazinoja ‘Magic Palace’ e Luftar Hysës në Kanada, shkak akuzat për pastrim parash - Anti-Mafia
Anti-Mafia17 Prill 2024, 12:51

Mbyllet kazinoja ‘Magic Palace’ e Luftar Hysës në Kanada, shkak akuzat për pastrim parash

Shkruar nga Pamfleti
Mbyllet kazinoja ‘Magic Palace’ e Luftar Hysës në Kanada,
Luftar Hysa

Kazinoja popullore Magic Palace në Kahnawake (territor në Quebec, Kanada) me pronar Luftar Hysa nga karteli i “Sinaloas” që i shkoi në zyrë Edi Ramës, është mbyllur nga Komisioni i Lojërave Kahnawake, shkruajnë mediat kanadeze.

Në një deklaratë, komisioni njofton se Këshilli Mohawk i Kahnawake kishte ndërprerë marrëveshjen e tij kontraktuale me ‘Magic Palace’. Këshilli hoqi licencën e kompanisë për Pajisjet Elektronike të Lojërave, të cilat i duhet për të operuar.

“Operacionet e dhomës së pokerit të Magic Palace vazhdojnë të pezullohen në pritje të rezultatit të procedurave të Show Cause”, thuhej në deklaratë.

Nga ana e tij, Këshilli Mohawk i Kahnawake shkroi në një deklaratë se restoranti dhe kazinoja "dyshohet se po përdoreshin për të kryer pastrim parash dhe krime të tjera", siç ka shkruar edhe 'Pamfleti' dy vite më parë.

Deklarata vazhdoi duke thënë se kishte një pronar të pazbuluar (Luftar Hysa) të ndërmarrjes, i cili nuk ishte nga komuniteti "ushtronte shkallë të konsiderueshme kontrolli mbi ndërmarrjen dhe mori shumicën e përfitimeve".

Në një intervistë me gazetën lokale Eastern Door, avokati i ‘Magic Palace’ Pierre L'Ecuyer tha se pronarët Stanley Myiow dhe Barry Alfred nuk kanë bërë asgjë të keqe dhe ata do ta kundërshtojnë vendimin në gjykatë.

 "Unë jam jashtëzakonisht i sigurt se leja jonë do të rivendoset," tha L'Ecuyer.

Avokati tha gjithashtu se "pronari i pazbuluar", investitori Luftar Hysa, nuk kishte autoritet në 'Magic Palace' dhe statusi i tij ishte i njohur dhe i pranuar nga autoritetet lokale.

 "Ai nuk ka asnjë akuzë në pritje, ai nuk ka asnjë rekord askund në botë dhe ai nuk është akuzuar kurrë," tha L'Ecuyer.

Restoranti i kazinosë, ishte gjithashtu i mbyllur, por njoftoi të enjten në Instagram se do të rihapet më 29 mars.

Në faqen e saj të internetit, Magic Palace lëshoi ​​​​deklaratën e mëposhtme:

“Pallati Magjik, së bashku me Restorantin Mirela, kanë shpallur mbyllje të përkohshme deri në një njoftim të dytë. Në përputhje me rregulloret lokale, Magic Palace dhe Restoranti i Mirelës kanë pezulluar përkohësisht funksionimin. Pallati Magjik dhe Restoranti Mirela shprehin mirënjohjen për mirëkuptimin dhe mbështetjen e klientëve tanë dhe komunitetit. Përditësimet në lidhje me rihapjen do të sigurohen në kohën e duhur. Faleminderit.”

luftar hysa kazinoja magic palace kanda