Eksperti amerikan, Serwer: Serbët në veri të Kosovës e kanë kuptuar se nëse bojkotojnë zgjedhjet, nuk do të përfaqësoh - Aktualitet
Aktualitet11 Prill 2019, 09:26

Eksperti amerikan, Serwer: Serbët në veri të Kosovës e kanë kuptuar se nëse bojkotojnë zgjedhjet, nuk do të përfaqësoh

Shkruar nga Pamfleti

Eksperti amerikan, Serwer: Serbët në veri të Kosovës e kanë kuptuar se nëse bojkotojnë zgjedhjet, nuk do të përfaqësohen

Vendimi i serbëve nga veriu i Kosovës, të mbledhur rreth Listës Serbe, për të shkuar në zgjedhjet lokale mund të rifillojë dialogun mes Beogradit dhe Prishtinës, tha Daniel Serwer, njohës i çështjeve të Ballkanit, njëherësh profesor në Universitetin Johns Hopkins në Uashington.

 

Eksperti amerikan, Serwer: Serbët në veri të Kosovës e kanë kuptuar se nëse bojkotojnë zgjedhjet, nuk do të përfaqësohen


Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë VIRAL në facebook : PAMFLETI

Sipas tij, serbët në veri të Kosovës e kanë kuptuar se nëse bojkotojnë zgjedhjet, atëherë ata nuk do të përfaqësohen në institucione, transmetojnë mediat serbe.
Serwer sugjeron se vendimi për të marrë pjesë në zgjedhjet për institucionet në veri të Kosovës mund të ndikojë në vazhdimin e dialogut të bllokuar në mes të Beogradit dhe Prishtinës.

“Natyrisht, nëse Prishtina tani përgjigjet duke pezulluar taksën ose diçka të tillë. Mund të jetë një hap në atë drejtim dhe shpresoj shumë për këtë”, është shprehur Serwer.
“Shpresoj se ideja e shkëmbimit të territorit të jetë gjithashtu e përjashtuar deri në momentin kur të dyja palët të kthehen në tryezën e bisedimeve”, ka thënë ai.

Aktualitet Eksperti amerikan Serbët në veri