#tensionet ne veri

Tensionet në Veri/ DASH apel të shmangen tensionet, KFOR mesazh Beogradit të qëndrojë 1 km larg kufirit të Kosovës - Aktualitet
Aktualitet28 Dhjetor 2022, 15:49

Tensionet në Veri/ DASH apel të shmangen tensionet, KFOR mesazh Beogradit të qëndrojë 1 km larg kufirit të Kosovës

Shkruar nga Pamfleti

Departamenti Amerikan i Shtetit ka kërkuar që të marrë fund situata e tensionuar në veri të Kosovës. Prej disa javësh situata po agravon dhe madje Serbia po kërcënon me ndërhyrje ushtarake. Por

DASH ka deklaruar për “REL” se bashkë me BE janë duke punuar me kryeministrin e Kosovës, Albin Kurti, dhe presidentin e Serbisë, Aleksandar Vuçiç, për të gjetur një zgjidhje politike që të ulen tensionet në veri të Kosovës.

DASH tha se SHBA-ja dhe BE-ja mirëpresin garancitë e lidershipit të Kosovës që konfirmuan se nuk ka lista për arrestimin e qytetarëve serbë, ose përndjekjen e atyre, që protestojnë paqësisht.

Sipas DASH-it, BE-ja dhe SHBA-ja u bëjnë thirrje të gjithëve që të marrin veprime të menjëhershme për shtensionimin e situatës në veri të Kosovës.

Ndërkohë lidhur me situatën e tensionuar ka reaguar dhe KFOR. Një ditë më parë Serbia njoftoi vendosjen e ushtrisë në kufirin me Kosovën dhe KFOR shprehet se nuk ka asnjë pikë që mund ta ndalojë Serbinë të veprojë në territorin e saj. Por e ka bërë të qartë se forcat serbe duhet të qëndrojnë 1 km larg kufirit me Kosovën.

Pas raportimeve se ministri serb i Mbrojtjes, Millosh Vuçeviç, dhe shefi i Shtabit të Forcave të Armatosura të Serbisë, gjenerali Milan Mojsiloviç, disa ditë më parë vizituan njësitë e Forcave të Armatosura të Serbisë të dislokuara në zonën e Rashkës, rreth 2 kilometra nga vija kufitare administrative me Kosovën, është e dobishme të kujtojmë se Forcat e Armatosura Serbe nuk kanë nevojë për autorizim nga KFOR-i për të lëvizur dhe stërvitur në territorin serb”, thuhet në njoftimin e KFOR-it.

KFOR-i ka shtuar se në përputhje me marrëveshjet ekzistuese, nga Forcat e Armatosura serbe kërkohet të informojnë shtabin e KFOR-it vetëm në rast se disa nga njësitë e tyre duhet të shkojnë më afër se 1000 metra nga vija kufitare administrative (ABL) me Kosovën.

Sa i përket Forcave të Sigurisë së Kosovës (FSK), KFOR-i ka theksuar se vendosja e tyre, sipas marrëveshjeve ekzistuese, kërkon pëlqimin paraprak të komandantit të KFOR-it për të shkuar në veri të Kosovës.

Kujtojmë se të gjitha palët kanë respektuar gjithmonë marrëveshjet ekzistuese dhe i bëjmë thirrje që të vazhdojnë ta bëjnë këtë. KFOR-i mbetet jashtëzakonisht vigjilent dhe ka aftësinë dhe personelin për të ofruar një mjedis të sigurt dhe të sigurt dhe lirinë e lëvizjes për të gjitha komunitetet nën mandatin tonë të OKB-së, bazuar në Rezolutën 1244 të vitit 1999. KFOR-i vazhdon të monitorojë nga afër situatën në terren dhe aktivitetet përgjatë ABL, duke mbështetur dialogun për të gjetur një marrëveshje për të zbutur tensionet në veri të Kosovës”, thuhet në njoftim.

Kryesore Kosova Tensione veri