Vangjush Dako

18 Shkurt 2019, 14:2014:20Politike

13 Nëntor 2018, 16:1716:17Aktualitet

13 Nëntor 2018, 12:5112:51Aktualitet

25 Tetor 2018, 21:2521:25Politike
Abuzimet, hetim kryebashkiakëve Dritan Leli Vlorë, Vangjush Dako Durrës, Eduart Kapri Pogradec, Qazim Sejdini Elbasan, Voltan - Politike
Politike19 Mars 2018, 13:12

Abuzimet, hetim kryebashkiakëve Dritan Leli Vlorë, Vangjush Dako Durrës, Eduart Kapri Pogradec, Qazim Sejdini Elbasan, Voltan

Shkruar nga Pamfleti
Abuzimet, hetim kryebashkiakëve Dritan Leli Vlorë, Vangjush Dako

Qeveria ndalon përdorimin e perçes në ambientet universitare

Faza e parë e kapjes së “peshqve të mëdhenj” nga ana e organeve ligjzbatuese me sa duket do të jetë niveli vendor i qeverisje.

Pas arrestiit shtëpiak të kreut të bashkisë së Lezhës Fran Frrokaj për abuzim dhe tjetërsim të pronave te “Rana e Hedhun” e me shumë gjasa dhe në Ishull Lezhë, Kune, Vain dhe në Tale, radha pritet t’ju vijë dhe disa kryebashkiakëve të tjerë të rëndësishëm. Ku ka drejtues bashkish të propozuar nga PS por dhe nga PD.

Dritan Leli, kreu i bashkisë së Vlorës është akuzuar fillimisht se vetëm për fasada ka investuar 500 milionë lekë në Vlorë për të ndërtuar “Sistemi Multifunksional “Smart City”, ku do të bëjnë pjesë edhe stola inteligjentë. Por që sipas tij ky projekt përmban një sistem multifunksional teknologjik që do të mundësojë një rrjet komunikimi të shpejtësisë së lartë i bazuar mbi fiber optike ne qytetin e Vlorës, shërbim Wi‐fi free në të gjithë zonën e Lungomares, stola interaktivë për banorët dhe turistët e shumë shërbime të tjera. Por ky është një investim që është nën hetimin e prokurorisë.

Ndërkohë kryebashkiaku i Vlorës, Dritan Leli, është akuzuar se në një tender për “Rehabilitimin e rrugëve Ramize Gjebrea-Gjon Bocari Loti I”, është vendosur një kriter “që paracakton fituesin”.

Duke e akuzuar se fituesi është jo vetëm i paracaktuar por dhe bën pjesë në interesat klienteliste të Lelit dhe njerëzve afër tij.

Ndërkohë ka akuza edhe për leje ndërtimi, por që janë në verifikim, si dhe një tentativë për blerjen e një makinë superluksoze me vlerë 60 milionë lekë. Pa llogaritur fondet e shpërdoruara të dhëna për pastrimin e kanaleve dhe mbrojtjen nga përmbytjet.

Ndërkohë që prokuroria e Elbasanit, ka nisur një hetim pasuror me bazë të dhënat tatimore edhe për aktivitetet e biznesit për familjarët e kryebashkiakut Qazim Sejdini.

Nisja e këtij hetimi për pasuritë e familjarëve të një kryebashkiaku, përfaqësuesi të fuqishëm të pushtetit aktual, tregon se drejtësia ka nisur të veprojë edhe mbi të paprekshmit.

Dhe, nëse ky hetim ka synim zbardhjen reale të pasurive, bizneseve, llogarive bankare e pronave fizike të familjarëve të kryebashkiakut, ky hap është tregues i nisjes së pastrimit nga jeta publike e drejtuesve dhe të zgjedhurve që përdorin pushtetin për ta shtuar pasuritë personale e familjare. Pasuri këto të krijuara nëpërmjet klientelizmit dhe abuzimit me tenderët, me qiratë, me shitje-blerjet, shërbimet, taksat publike, pagesat private me fondet e bashkisë.

Burime nga prokuroria, thonë se shkak i përfshirjes së familjarëve të kryebashkiakut të Elbasanit, në listën e hetimit pasuror, janë pasuritë që disponon kjo familje komandon gjithë qytetin, pasi ka mbështetje nga politikanë dhe shtetarë në kupolën e pushtetit!

Njëherësh janë nën hetim dhe lidhjet e Qazim Sejdinit me kupolën e krimit, pasi dhëndërri i tij Sokol Sanxhaktari, ka qënë dhe është nën hetim për lidhje me krimin dhe trafiqet.

Pa u zgjatur më tej hetimi ndaj Sejdinit vijon.

Ndërkohë që kryebashkiaku i Durrësit Vangjush Dako e ka shkatërruar aq shumë qytetin bregdetar të Durrësit, sa nuk ke nga e kap.

Që nga projekti “Veliera” në Durrës që e ka shëmtuar aq shumë qytetin e deri tek ndërtimet ku ka një metër të lirë në Durrës. Dhe që është nën hetim për abuzimet me fondet publike. Po ashtu dhe për pasurinë e vënë pa i justifikuar të ardhurat.

Vangjush Dako është një drejtues Bashkie shumë i pasur. Prona më e madhe që ka Dako në pronësinë ë tij 100% është një palat 11 katesh me sipërfaqe totale 3 640 m2 në vlerën 72 000 000 lekë. Që e bën automatikisht një njëri shumë të pasur.

Prona tjetër e rëndësishme e Dakos është një toke truall me sipër 1 800 m2 në vlerën 50 000 dollar.

Një tjetër pronë e kryetarit Dako është  një apartament me sip. 130 m2 në vlerën 40 000 dollar.

Por Dako është pronar edhe i dy magazinave.

Për të gjitha pronat e sipër përmenduara Vangjush Dako është pronar i vetëm me 100 % te aksioneve.

Vangjysh Dako deklaron se është Pronar me 100%  i dy automjeteve të shtrenjta,  një veture tip Mercedes Benz në vlerën 25 000 euro. Gjithashtu edhe një veturë tjetër  tip BMW në vlerën 700 000 lekë. Të dyja këto makina janë marka të shtrenjta dhe makina të konsumit të lartë të karburantit.

Pasuria e kryebashkiakut Dako e lejo atë të mbaj këto dy makina të shtrenjta. Kaq ka të deklaruara.

Ndërkohë kryetarja e bashkisë së Shkodrës Voltana Ademi akuzohet me abuzimin me ndihmën e ekonomike, investimet në ujësjellësa dhe pronat në Shkodër dhe Velipojë. Madje ajo ka 10 pasuri të paluajtshme si apartamente, njësi tregtare apo dhe truall.

Përmes një statusi në Facebook, Ademi e ka pranuar se disponon pasuri të konsiderueshme në emër të saj, por sqaron se i ka të trashëguara nga të parët dhe jo të vendosura nga puna e saj si kryebashkiake apo angazhimi në politikë.

Ndërsa pas kontrollit të kryer në në ndërmarrjen “Ujësjellës Kanalizime Shkodër” SHA. mbi auditimin e ligjshmërisë së veprimtarisë ekonomiko-financiare për periudhën nga data 01.07.2015 deri më datën 30.06.2017, KLSH, kërkon largimin nga detyra të administratorin e Ujësjellës Kanalizime Shkodër, Mark Molla. Largim ky për një sërë shkeljesh që KLSH ka evidentuar në këtë ndërmarrje. Por Voltana se largon Markun, i sjell shumë kënaqësi ai përmes çantave me para.

Ndërkohë që abuzime ka kryer dhe kreu i bashkisë së Pogradecit Eduart kapri. Një audit i brendshëm i kryer në Ndërmarrjen e Ujësjellës Kanalizimeve në Pogradec nga ana e drejtuesve të rinj të emëruar nga kryebashkiaku i qytetit 4 ditë më parë, kanë nxjerrë në pah abuzime të kryera nga ish-titullarët.

Dëmi i shkaktuar në buxhetin e shtetit dyshohet të jetë 2 milionë euro. Sipas auditit, ish-drejtuesi i Ujësjellësit kishte shtuar 77 punëtorë mbi organikë, me paga të justifikuara e disa prej të cilëve nuk paraqitesh në punë.

Kryebashkiaku Eduart Kapri tha se ish-drejtori Gora e kishte pagën sa kryeministrit, 2.5 milionë lekë të vjetra. Abuzime ka dhe me pronat.

Kryebashkiaku i Pogradecit Kapri është proceduar penalisht dhe nga policia pasi ka ndaluar një përmbarues të ushtrojë detyrën.

Mësohet se shtetasi F.B pretendon se është goditur nga kreu i Bashkisë. Pra janë këta kryebashkiakë në “radarin” e drejtësisë për abuzimet që kanë kryer, ndërkohë që shpresojmë të mos ndalohen dhe të kalojnë më pas në arrest shtëpiak. Siç ndodhi sot me kryebashkiakun e Lezhës Fran Frrokaj që është drejt lirisë./Pamfleti.com

Politike Abuzimet Eduart Kapri Pogradec hetim kryebashkiakëve Dritan Leli Vlorë Qazim Sejdini Elbasan Vangjush Dako Durrës Voltana Ademi Shkodër