Categories: Kuriozitete

Tek ne kushton shumë pak, nuk do ta besoni sa kushton një filxhan kafe në qytete të ndryshme të botës

Banka zvicerane “United Bank of Sëitzerland”, në kuadër të kërkimit të madh vjetor për çmimet dhe fitimet, ndërmjet të tjerash është marrë edhe me çmimet e kafesë në qytete të ndryshme të botës. Hulumtimi merret me çmimin e një kafeje në kafene të zakonshme.

Kryeqyteti i Katarit Doha ndodhet në krye të listës dhe njerëzit mesatarisht për këtë pije të adhuruar duhet të paguajnë 5,47 euro. Kopenhagen renditet e dyta, ku një kafe mesatarisht kushton në kafenetë e kryeqytetit danez 4,98 euro.

-Dubai një kafe kushton 4,87 euro
-Zyrih 4,26 euro
-Shangaj 3,93 euro
-Pekin 3,78 euro
-Vjenë 3,71 euro
-Moskë 3,67 euro
-Nju Jork 2,67 euro.
-Pak më lirë kushton një kafe në Nju Delhi – 1,30 euro
-Sao Paulo 1,28 euro
J-ohanesburg 1,27 euro
-Stamboll 1,20 euro
-Kajro 1,15 euro
-Milano 1,14 euro
-Mumbai 0,90 euro
-Romë 0,85 eur
-Lisbonë 0,63 euro
-Lagos 0,53 euro.Loading...
Loading...
Loading...

ligji 35
Share
pamela1

Recent Posts

“Si cjapi te kasapi”/ Mirë protesta, por cili është fundi?

PD dhe LSI, nëse do ti kishin të vërteta përbetimet e tyre, nuk do ta kërkonin zgjidhjen sharje dhe bërtitje…

26 mins ago

S’duron më, largohet portieri i Real Madridit

Kiko Casilla largohet nga Real Madridi tri vite e gjysmë pas kthimit të tij, me destinacion Anglinë. Portieri spanjoll bashkohet…

39 mins ago

“Përgjegjës i një serie përplasjesh, gjurmët e tij të gjakut mund të shtrihen deri në Berlin”, si përfundoi Klement Balili në emrin më të lakuar

Si përfundoi emri i Klement Balilit nga një person i panjohur në emrin më të lakuar? Në prill të 2016,…

45 mins ago

“Çfarë gabimesh ke bërë?” Përgjigjet Bushati

Ministri për Evropën dhe Punët e Jashtme, Ditmir Bushati ka zhvilluar një takim këtë të enjte me homologun hollandez Stef…

1 hour ago

Skënderbeu bën afrimin e dytë, Shehi i habit të gjithë

Skënderbeu ka bërë afrimin e dytë në merkaton e janarit. Trajneri Orges Shehi ka afruar nga ekipi i të rinjve…

1 hour ago

“Hienat politike që duan të na coptojnë e përçajnë në ‘Kadrinjë’ e ‘Kristaqë'”

Shkrimtari Kim Mehmeti është një zë  i fuqishëm  kritik në arenën rajonale shqiptare. Së fundmi ai nuk kalon ps komentuar…

1 hour ago
WhatsApp Denonco tek Pamfleti