Kosova12 Dhjetor 2022, 21:34

Tensionet në veri të Kosovës, provokon Ministri i serb i Mbrojtjes: Ushtria jonë gati të ndjekë urdhrat e Komandantit Suprem

Shkruar nga Pamfleti
Tensionet në veri të Kosovës, provokon Ministri i serb i

Ministri serb i Mbrojtjes Millosh Vuçeviç, ka reaguar pas tensioneve në veri të Kosovës, ku ka deklaruar se Forcat e Armatosura Serbe janë të gatshme të mbrojnë vendin dhe qytetarët e tyre.

Edhe një herë jam siguruar dhe kam marrë konfirmimin në biseda me komandantët dhe ushtarët se Ushtria Serbe e cila është e gatshme të kryejë çdo detyrë që do të marrë nga Komandanti Suprem i Përgjithshëm për të mbrojtur integritetin e vendit tonë, sovranitetin e Republika e Serbisë dhe mbrojë të gjithë qytetarët e saj”, tha Vuçeviç në një deklaratë të lëshuar nga Ministria e Mbrojtjes këtë të hënë.

Vuçeviç, i cili është edhe zëvendëskryeministër i Serbisë, theksoi se lidershipi politik i vendit do të bëjë gjithçka për të ruajtur paqen dhe stabilitetin dhe se ushtria serbe “është pengesa më e fortë, më bindëse për të gjithë ata që kanë qëllime të këqija për vendin tonë. .”

Ushtria nuk dëshiron asnjë konflikt apo luftë, por është e gatshme të mbrojë vendin tonë dhe të gjithë qytetarët e tij”, përfundoi ministri i Mbrojtjes.

Më herët, Vuçeviç tha se siguria e serbëve në Kosovë dhe Metohi nuk ishte e garantuar në mënyrë adekuate dhe kjo është arsyeja pse Beogradi ishte i gatshëm të dërgonte forca shtesë atje, sipas Rezolutës 1244 të Këshillit të Sigurimit të OKB-së.

Më herët, Vuçeviq tha se siguria e serbëve në Kosovë dhe Metohi nuk ishte e garantuar në mënyrë adekuate dhe kjo është arsyeja pse Beogradi ishte i gatshëm të dërgonte forca shtesë atje sipas Rezolutës 1244 të Këshillit të Sigurimit të OKB-së.

Prishtine ministri provokon serb