Bota 2 Qershor 2019, 07:36

Trump i prerë: Britania duhet të largohet nga BE pa marrëveshje!

Shkruar nga Pamfleti
Trump i prerë: Britania duhet të largohet nga BE pa marrëveshje!

Trump i prerë: Britania duhet të largohet nga BE pa marrëveshje!

Britania duhet të largohet nga BE pa një marrëveshje nëse nuk mund të sigurojë kushtet që dëshiron, tha Donald Trump.

Presidenti amerikan po bisedonte me Sunday Times përpara mbërritjes së tij në Britani të Madhe të hënën për një vizitë shtetërore.

Trump tha gjithashtu se Mbretëria e Bashkuar duhet të përfshijë udhëheqësin e Partisë Brexit Nigel Farage në bisedimet me BE, duke e përshkruar atë si “një person shumë i zgjuar”.

Komentet e zotit Trump erdhën pasi ai tha se Boris Johnson do të ishte një udhëheqës i shkëlqyer i “Partisë Konservatore”.

Kandidatët në garën e lidershipit Tory për të zëvendësuar kryeministren Theresa May kanë filluar të përcaktojnë strategjitë e tyre të Brexit.

Midis tyre, Sajid Javid, Esther McVey dhe Dominic Raab kanë thënë se Britania e Madhe duhet të largohet nga BE në datën e planifikuar të 31 tetorit me ose pa marrëveshje.

Rory Stewart nuk mbështet një marrëveshje pa Brexit dhe Matt Hancock thotë se politikanët duhet të jenë të ndershëm në lidhje me pengesat e përfshira në marrjen e një marrëveshjeje të miratuar nga deputetët.

Jeremy Hunt ka paralajmëruar kundër marrjes së një linje të vështirë me Brukselin, duke thënë se kjo do të provokonte një përgjigje të ngjashme.

Presidenti amerikan i tha Sunday Times: “Nëse nuk merrni marrëveshjen që dëshironi, nëse nuk merrni një marrëveshje të mirë, atëherë ju largoheni”.

Ai sugjeroi se Britania e Madhe nuk duhet të paguajë faturën e “divorcit” prej 39 miliardë (49 miliardë dollarë) nga Brexit, të paraqitur në marrëveshjen aktuale të tërheqjes.

“Nëse do të isha unë nuk do të paguaj 50 miliardë dollarë – është një numër i madh”, tha ai.

Për të kompensuar tregtinë e humbur me BE, Trump u zotua se do bënte të pamundurën  për të siguruar një marrëveshje të tregtisë së lirë midis Mbretërisë së Bashkuar dhe SHBA brenda disa muajsh nga Britania duke e lënë bllokun.

Dita e parë e vizitës shtetërore të Trump në Mbretërinë e Bashkuar, do të përfshijë një drekë private me Mbretëreshën, çajin me Princin e Wales dhe dukeshën e Cornwall dhe një banket shtetëror në Buckingham Palace.

Bota