Bota22 Maj 2022, 13:22

3 muaj nga lufta në Ukrainë, ja momentet kyçe çfarë ka ndodhur deri tani

Shkruar nga Pamfleti
3 muaj nga lufta në Ukrainë, ja momentet kyçe çfarë

Kiev, Ukrainë, e premte 25 mars 2022

Kanë kaluar gati tre muaj që kur Rusia pushtoi Ukrainën – në një periudhë 12-javore në të cilën forcat ruse kanë shkaktuar shkatërrime të mëdha mbi vendin dhe popullin ukrainas, duke lënë mijëra viktima dhe miliona të tjerë që kanë lënë vendin.

Por pushtimi nuk ka qenë suksesi ushtarak që Moska shpresonte, dhe tani është thellë në fazën e dytë.

Pjesa më e madhe e luftimeve është zhvendosur në lindje, pas avancimeve të dështuara ruse në Ukrainën qendrore. Mbrojtësit madje po përqendrohen në rimarrjen e disa zonave kyçe pranë kufirit rus, ndërsa Moska po sheh trupat e saj të mposhtur në disa beteja kryesore.

Ndihma perëndimore po vazhdon në Ukrainë dhe NATO-ja po forcohet, vendet e perëndimit kërkojnë të bashkohen dhe ushtari i parë rus i akuzuar për krime lufte ka dalë në gjyq.

Ja çfarë ka ndodhur në disa fusha kyçe që nga fillimi i luftës:

Donbasi

Pas javësh luftimesh intensive, rajoni lindor i Ukrainës në Donbas është shkatërruar plotësisht, tha të enjten presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky.

Ai akuzoi Rusinë për një “përpjekje të qëllimshme dhe kriminale për të vrarë sa më shumë ukrainas të jetë e mundur” pasi një fshat në Chernihiv u godit me raketa, duke lënë shumë të vdekur.

Zyrtarët në rajon thonë se linja e frontit po bombardohet “ditë e natë”, me forcat ruse që përpiqen të thyejnë linjat ukrainase.

Një zyrtar ushtarak i NATO-s i tha CNN të mërkurën se aleanca pret një ngërç gjatë javëve të ardhshme. Por zyrtari tha se NATO beson se momenti është zhvendosur ndjeshëm në favor të Ukrainës dhe debati brenda qarqeve të NATO-s tani është nëse është e mundur që Kievi të rimarrë Krimenë dhe territoret e Donbasit të pushtuara nga Rusia dhe separatistët e mbështetur nga Rusia, përkatësisht, në vitin 2014.

Kharkiv

Forcat ukrainase kanë mposhtur sulmet e Rusisë në qytetin e dytë të Ukrainës, Kharkiv, dhe kanë avancuar drejt kufirit në disa vende në veri dhe lindje të qytetit.

Zyrtarët ukrainas thanë javën e kaluar se po çlironin fshatrat në periferi të qytetit. Përparimet e tyre çuan në dëbimin simbolik dhe të turpshëm të forcave të Kremlinit në kufirin e tyre, ndërkohë që përbënin kërcënimin strategjik të ndërprerjes së linjave të furnizimit të Rusisë në Ukrainë dhe forcave të saj më në jug në Donbas.

Kherson

Çdo ditë, qindra, apo edhe mijëra njerëz po përpiqen të largohen nga rajoni i pushtuar nga Rusia i Khersonit në Ukrainën jugore.

Qyteti ka qenë nën kontrollin rus që në fillim të pushtimit. Ukrainasit po largohen për shumë arsye: për të shmangur ndalimin ose për t’i shpëtuar veprimeve të rënda të forcave ruse, ose për shkak të mungesës kronike të ilaçeve dhe elementeve të tjera bazë në Kherson, i cili ra nën kontrollin rus menjëherë pas pushtimit.

Javën e kaluar, një kolonë prej rreth 1000 automjetesh u përpoq të largohej nga Kherson. Rusët në fund e lanë kolonën të lëvizte në grupe, por vetëm pasi e mbanin në një vend për pjesën më të madhe të ditës.

Mariupol

Mariupol, një qytet-port në Detin Azov, më në fund ra në duart e forcave ruse pas javësh bombardimesh të pamëshirshme.

Qyteti ishte skena e disa prej luftimeve më intensive që kur Rusia nisi pushtimin e saj në Ukrainë. Pikërisht atje Rusia kreu sulme vdekjeprurëse në një maternitet dhe bombardimin e një teatri ku qindra civilë kishin kërkuar strehim nga dhuna.

Mariupoli u bë një simbol i rezistencës ukrainase ndërsa mbrojtësit e tij qëndruan në Azovstal, një fabrikë e madhe e çelikut, ku rreth 1000 civilë ishin strehuar në një moment, me stoqet e ushqimit dhe ujit duke u pakësuar.

Ushtria e Ukrainës njoftoi të hënën vonë se forcat e saj kishin përfunduar “misionin e tyre luftarak” në Azovstal, duke ia lënë qytetin efektivisht forcave ruse. Të premten, Ukraina urdhëroi forcat e saj të ndalonin mbrojtjen e uzinës.

Ministri rus i Mbrojtjes Sergei Shoigu tha të premten se pothuajse 2,000 ushtarë ukrainas janë dorëzuar në Azovstal. CNN nuk mund ta verifikojë në mënyrë të pavarur këtë shifër.

Me qytetin tashmë pothuajse plotësisht nën kontrollin rus, ekziston shqetësimi se provat e çdo krimi të mundshëm lufte- si ato që supozohet se janë kryer në Bucha dhe Borodianka – mund të humbasin ose shkatërrohen.

Bucha

Më shumë prova të krimeve të mundshme të luftës ruse po shfaqen në Bucha, qyteti verior i Ukrainës pranë Kievit, kryeqytetit. Një hetim nga The New York Times pretendoi se parashutistët rusë kryen ekzekutime përmbledhëse të të paktën tetë burrave ukrainas në Bucha më 4 mars.

Dëshmitë e varreve masive dhe ekzekutimeve civile në qytetet Bucha dhe Borodianka kanë vazhduar të shfaqen që nga fillimi i prillit, pas tërheqjes së forcave ruse nga rajoni i Kievit.

Imazhet e trupave të shtrirë në rrugët e Bucha-s kanë ngjallur dënime ndërkombëtare dhe kanë nxitur thirrjet për një hetim mbi krimet e mundshme të luftës ruse.

CNN vizitoi skenën e varrezave masive në Bucha në prill pasi forcat ruse ishin tërhequr, duke zbuluar tmerret e pushtimit të tyre në botë. Korrespondenti Fred Pleitgen ishte ndër të parët që arriti në një varr masiv që banorët gërmuan ndërsa vendi ishte nën pushtimin rus, sepse kaq shumë banorë ishin vrarë dhe ceremonitë më të gjata të varrimit do të ishin shumë të rrezikshme mes të shtënave dhe granatimeve.

Një ushtar del në gjyq

Këtë javë filloi gjyqi i parë për krimet e luftës në Ukrainë që nga fillimi i pushtimit. Një ushtar rus 21-vjeçar i quajtur Vadim Shishimarin u deklarua fajtor për vrasjen e një 62-vjeçari të paarmatosur.

Dita e parë e gjyqit ishte aq e mbushur me gazetarë sa autoritetet në Kiev u detyruan të zhvendoseshin në një vend më të madh. Që atëherë ka prodhuar disa momente dramatike, duke përfshirë një konfrontim midis ushtarit dhe të vesë së viktimës dhe dëshminë e vetë Shishimarin.

Duke folur të premten, Shishimarin pranoi se ai ishte përgjegjës për vrasjen, por “i vjen keq dhe pendohet sinqerisht”.

“Isha nervoz në momentin që ndodhi. Nuk doja të vrisja. Por ndodhi dhe nuk e mohoj”, tha ai.

Zëdhënësi i Kremlinit Dmitry Peskov tha të mërkurën se Rusia nuk ka detaje në lidhje me rastin e Shishimarin dhe i konsideron akuzat “të papranueshme”, “të egëra” dhe “të inskenuara”.

Diplomatët kthehen në Kiev

Misionet diplomatike të huaja filluan të rikthehen në Kiev këtë javë, pasi diplomatët u larguan masivisht nga qyteti në fillim të konfliktit.

Flamuri i SHBA u ngrit mbi Ambasadën e Shteteve të Bashkuara për të shënuar rifillimin zyrtar të operacioneve të mërkurën, ndërsa Ministria e Jashtme zvicerane tha të enjten se do të rihapte gjithashtu ambasadën e saj.

Shtetet e Bashkuara dhe Franca filluan të dërgojnë diplomatë në Kiev në fund të prillit.

Një paketë masive ndihme

Ligjvënësit amerikanë miratuan një projekt-ligj të enjten që do të dërgojë afërsisht 40 miliardë dollarë në Ukrainë për të paguar ndihmën ushtarake dhe humanitare, duke përfshirë financimin që do të ndihmojë ushtrinë ukrainase dhe forcat e sigurisë kombëtare, të ndihmojë në rimbushjen e pajisjeve të SHBA-së të dërguara në Ukrainë dhe të ofrojë mbështetje shëndetësore dhe mjekësore publike. për refugjatët ukrainas.

Presidenti i SHBA-së, Joseph Biden, nënshkroi paketën e ndihmës ndërsa ishte në Korenë e Jugut.

Zhvillimet nga vendet nordike

Rusia ndaloi dërgimin e gazit natyror në Finlandë të shtunën, vetëm disa ditë pasi ajo dhe Suedia aplikuan për t’u anëtarësuar në NATO.

Helsinki dhe Stokholmi e kishin shmangur, për dekada, anëtarësimin në aleancë, por përmendën pushtimin e Moskës si shtysë përfundimtare për ta bërë këtë tani. Të dy vendet dorëzuan zyrtarisht aplikimet e tyre të mërkurën.

Shumica e anëtarëve të NATO-s duken të gatshëm të mbështesin të dyja ofertat, me përjashtim të Turqisë.

Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan tha të enjten se vendi i tij “do t’i thotë jo hyrjes së Suedisë dhe Finlandës në NATO”, duke përmendur mbështetjen e tyre për Partinë e Punëtorëve të Kurdistanit (PKK). PKK kërkon një shtet të pavarur në Turqi dhe ka qenë në një luftë të armatosur me Ankaranë për dekada. Ajo është cilësuar si organizatë terroriste nga Turqia, Shtetet e Bashkuara dhe Bashkimi Evropian.

Disa ekspertë thonë se Erdogan mund të jetë duke kërkuar lëshime ose për të nxjerrë në pah ankesat që Turqia dëshiron të sjellë në vëmendjen e komunitetit ndërkombëtar./ CNN: Përgatiti, Pamfleti

Bota #Ukrainë #Rusi #Putn #Zelensky