Bota29 Gusht 2022, 22:29

3 teori konspiracioni rreth SHBA-së të nxitura nga KGB-ja

Shkruar nga Pamfleti
3 teori konspiracioni rreth SHBA-së të nxitura nga KGB-ja

Gjatë Luftës së Ftohtë, dezinformimi ishte një armë vdekjeprurëse që ndihmoi në avancimin e interesave të BRSS.

1. SIDA ishte një shpikje e Pentagonit

Më 30 mars 1987, miliona amerikanë dëgjuan lajme tronditëse në televizionin kombëtar: “…virusi që shkakton AIDS-in doli nga një laborator i ushtrisë amerikane që kryente eksperimente në luftën biologjike”, tha një spikere e CBS. Përpara se lajmi të prekte audiencën amerikane, ai kishte minuar tashmë interesat amerikane në mbarë globin. Siç doli më vonë, KGB-ja qëndronte pas kësaj fushate dezinformimi të orkestruar mirë.

Gjatë gjithë Luftës së Ftohtë, policia sekrete sovjetike ishte e preokupuar të lëndonte armikun kryesor të BRSS, SHBA-në, me qëllim që të fitonte sa më shumë nga vendet e Botës së Tretë. Departamenti ‘A’ brenda Drejtorisë së Dytë kryesore të KGB-së – përgjithësisht përgjegjës për kundërzbulimin – kishte për detyrë të formësonte perceptimet e individëve dhe grupeve armiqësore ndaj interesave sovjetike me anë të nismave dhe fushatave klandestine për të ndikuar qeveritë e huaja dhe opinionin publik jashtë vendit.

Historia e SIDA-s ishte fushata më e suksesshme e dezinformimit të Departamentit A të koduar “Operacioni INFEKTION”.

Në fillim, KGB-ja “mbolli” një artikull në një gazetë lokale të botuar në Nju Delhi të Indisë dhe, prej andej, lajmi u shkri në media të ndryshme në mbarë botën, derisa arriti përfundimisht në televizionin kombëtar amerikan. Historia u transformua, pasi është ribotuar shumë herë, por thelbi i saj mbeti i njëjtë: SIDA ishte krijuar nga njeriu, ushtria amerikane e shpiku atë dhe sëmundja preku më së shumti komunitetet e margjinalizuara brenda dhe jashtë SHBA-së.

Megjithëse virologu i shquar sovjetik Viktor M. Zhdanov i qortoi publikisht akuzat, dëmi ndaj interesave amerikane ishte bërë. Historia e sajuar minoi perspektivat e zgjatjes së kontratave të qirasë për bazat dhe krijoi probleme të tjera për SHBA-në në vende si Koreja e Jugut, Nikaragua, Panamaja, Turqia, Kenia, Zaire dhe të tjerë.

Sapo teoria e konspiracionit të SIDA-s u vendos në nënndërgjegjen globale, ajo u bë një pandemi më vete. Si çdo histori e mirë, ajo udhëtoi si thashethem në çdo skutë të botës, veçanërisht brenda nëngrupeve më të prekura. Duke shfrytëzuar në mënyrë efektive dinamikën e thashethemeve dhe teorive konspirative, inteligjenca e bllokut sovjetik kishte krijuar një përbindësh që i ka mbijetuar krijuesit e tij”, shkroi historiani Thomas Boghardt për operacionin sekret sovjetik.

2. CIA komplotoi për të vrarë JFK

Dy vjet pasi Komisioni Warren, i krijuar nga Lyndon Johnson për të hetuar vrasjen e John Kennedy, arriti në përfundimin se goditja fatale që vrau JFK ishte qëlluar nga Lee Harvey Oswald, ndodhi një kthesë e paparashikuar.

Prokurori i New Orlean, Jim Harrison, nisi sërish hetimet për vrasjen e Presidentit Kennedy. Në mënyrë tronditëse për të gjithë, ai arrestoi biznesmenin amerikan Clay Show dhe e akuzoi atë për organizimin e një komploti që kulmoi me vdekjen e Presidentit Kennedy.

Kthesa e re në krimin e shekullit do të bënte kërdinë në SHBA. Dhe si për t’i hedhur më tepër benzinë zjarrit, hetimet zbuluan lidhje të Clay Show me CIA-n. Me sa duket, Show ishte renditur në bazën e të dhënave të CIA-s si një burim për Shërbimin e Kontaktit të Brendshëm të agjencisë (një njësi përgjegjëse për të kërkuar kontakte me shtetas amerikanë që udhëtonin jashtë vendit dhe ishin në gjendje të merrnin inteligjencë të rëndësishme të huaj si një çështje rutinë). Hetimi i Jim Harrison sugjeroi mundësinë e një komploti të brendshëm për të vrarë Kennedy.

Në momentin e arrestimit, gazeta e majtë italiane ‘Paese Sera’ botoi një artikull që vendoste theksin tek lidhja CIA-Show. Publikimi pretendonte se Clay Show nuk ishte një biznesmen i zakonshëm ndërkombëtar. Në vend të kësaj, sugjeroi botimi, aktiviteti i tij i biznesit ishte një mbulesë për identitetin e tij të vërtetë: një spiun i CIA-s. Shtypi akuzoi Show për përfshirje në aktivitete pseudo-tregtare nëpërmjet Centro Mondiale Commerciale, një grup promovues i tregtisë që dyshohet se ishte një krijesë e CIA-s e krijuar për operacione të fshehta dhe aktivitete politiko-spiunazhi në Itali.

Akuzat u ribotuan në botime të tjera të krahut të majtë, përfshirë edhe gazetën ‘Pravda’ të BRSS, çka shkaktoi përfundimisht një stuhi mediatike në SHBA.

Sipas ditarit të redaktorit të “LIFE”, Richard Billings, i cili punoi ngushtë me prokurorin Jim Harrison në fazat e hershme të hetimit, artikulli “Paese Sera” dhe ribotimet e tij e siguruan Harrison se teoria e tij ishte e drejtë dhe e bënë atë të gërmonte më tej për lidhjen e Shawt me CIA-n pavarësisht kundërshtimit të asistentëve të tij të rangut rë lartë.

Më pas, KGB-ja vazhdoi të financonte botimin e librave që lanë të kuptohet se JFK ra viktimë e një komploti të krahut të djathtë. Edhe pse gjykata e shpalli Clay Show të pafajshëm, lidhja e njeriut me CIA-n u zhyt në nënvetëdijen e shumë amerikanëve duke nxitur një nga teoritë më të njohura të konspiracionit të shekullit të 20-të.

3. Qeveria amerikane krijoi aktivistin fals Martin Luther King Jr.

Kur u shfaq fenomeni i Martin Luther King Jr., sovjetikët fillimisht planifikuan ta përdorin atë për përfitimin e tyre. Plani ishte i drejtpërdrejtë: për të ekspozuar padrejtësinë racore në SHBA dhe për të fituar kredite mbi vendet e Botës së Tretë në Afrikë dhe pjesë të tjera të botës në kohën kur të dyja superfuqitë kërkonin aleatë dhe shtete kliente për t’u bashkuar në anën e tyre të luftës së Luftës së Ftohtë.

Në këtë drejtim, ngritja e Martin Luther King-ut ishte një zhvillim pozitiv për KGB-në, pasi ajo e pa fushatën e tij të përputhej mirë me qëllimet e veta për ekspozimin e tipareve më të këqija të imperializmit amerikan dhe padrejtësisë racore që qëndronin në zemër të bllokut kapitalist.

Megjithatë, KGB-ja së shpejti do të zhgënjehej me theksin e përsëritur të Kingut mbi ëndrrën amerikane dhe strategjinë e tij të karakterizuar nga jodhuna dhe mosbindja civile.

Ironikisht, ndërsa gradat më të larta të FBI-së po përpiqeshin ta cilësonin Kingun si një instrument të ndikimit sovjetik dhe një kërcënim për sigurinë amerikane, KGB-ja caktoi agjentët e vet për të drejtuar një fushatë shpifëse kundër liderit të lëvizjes amerikane për të drejtat civile.

Agjenti i KGB-së, Yuri Modin, organizoi që një numër artikujsh të botoheshin në shtypin e shkruar në të gjithë kontinentin afrikan, të cilat do e portretizonin Mbretin si një agjent të imperializmit amerikan që financohej fshehurazi nga qeveria amerikane, në mënyrë që të zbuste dhe të errësonte aktivistët e vërtetë të të drejtave civile brenda SHBA-së.

Për më tepër, KGB autorizoi agjentë në SHBA për të ekspozuar “metodat brutale terroriste që përdoreshin nga qeveria për të shtypur lëvizjen për të drejtat e zezakëve”. Ndoshta, qëllimi i fushatës së dezinformimit ishte të nxiste një luftë të dhunshme racore në oborrin e shtëpisë së armikut ideologjik të BRSS./ Russia Beyond- Përktheu dhe përshtati Pamfleti

Bota KGB SHBA