Bota24 Shkurt 2022, 20:18

“4 sanksionet e Shteteve të Bashkuara”, Biden: Rubla ruse më poshtë se kurrë

Shkruar nga Pamfleti
“4 sanksionet e Shteteve të Bashkuara”, Biden: Rubla ruse

President Joe Biden speaks about prescription drug prices and his "Build Back Better" agenda from the East Room of the White House, Thursday, Aug. 12, 2021, in Washington. (AP Photo/Evan Vucci)

SHBA do të ndalojë Rusinë që të financojë dhe të rrisë ushtrinë e saj. Kështu deklaroi sot presidenti amerikan Biden, i cili tha se do e bëjë këtë përmes ndërprerjes së aktivitetit të bankave ruse në Amerikë.

Ai tha se sanksionet që i ka vendosur Rusisë, e dëmtojnë kapacitetin e saj për të konkurruar në ekonominë e teknologjisë së lartë të shekullit të 21-të.

Duke përshkruar pasojat ekonomike të pushtimit, Biden vuri në dukje se rubla ruse po arrin nivelin më të ulët ndonjëherë, dhe bursa ruse ka rënë.

“Kemi sanksionuar bankat ruse, që mbajnë së bashku një trilion dollarë aktivë”, deklaroi Biden.

Por cilat janë 4 sanksionet e Biden?

Bota #pushtimi i Ukraines Biden bombardime Kiev Lufte NATO Putin raketa rendi botëror Rusi sanksione Sulm Ukrainë.