Bota 7 Shkurt 2023, 19:52

40 orë nga tërmeti, shkon në 6.300 numri i viktimave; Erdogan shfrytëzon fatkeqësinë për kredo politike para zgjedhjeve?

Shkruar nga Pamfleti
40 orë nga tërmeti, shkon në 6.300 numri i viktimave; Erdogan

Bilanci i tërmetit në Turqi po kap shifra të frikshme. Sipas raportimeve më të fundit, kanë ndërruar jetë 6300 persona, ndërsa shumë të tjerë janë nën rrënoja.

Sipas mediave turke, 4,544 persona janë gjetur nën rrënojë në territorin e Turqisë, ndërsa pjesa tjetër është në Siri. Ndërkohë që kanë kaluar afro 40 orë, kërkimet vijojnë dhe pritet që bilanci të përkeqësohet në orët në vijim. Por duket se fatkeqësia po shfrytëzohet për kredo politike nga Erdogan.

Presidenti turk ka shpallur një gjendje të jashtëzakonshme tre-mujore duke i dhënë atij fuqi emergjente në prag të zgjedhjeve që mbahen në maj. Qeveria e tij thotë se masa është e nevojshme për t’u marrë me një katastrofë masive humanitare, por ky vendim i lejon Erdoganit të qeverisë me dekret, duke anashkaluar qeverinë nëse dëshiron.

Partitë opozitare dhe disa banorë kanë akuzuar tashmë qeverinë se po vepron shumë ngadalë pas tërmetit. Dështimi për të zbatuar kodet e ndërtesave të mbrojtura nga tërmetet përmes korrupsionit është një ankesë e shpeshtë pas tërmeteve në Turqi. Këto pretendime mund të dëmtojnë perspektivat e Erdoganit në votim.

Por vëzhgues të tjerë thonë se qeveria deri më tani ka qenë e shpejtë për të mobilizuar mijëra punëtorë shpëtimi dhe ndihma. Kjo është një mundësi që Erdogan të shfaqet si lideri i fortë dhe vendimtar që pretendon të jetë.

Në të kundërt, ndikimi në ekonomi mund të jetë i konsiderueshëm. Vëzhguesit financiarë e kanë quajtur atë një ngjarje të “Mjellmës së Zezë”, një ngjarje e paparashikueshme, por jashtëzakonisht negative. Rindërtimi do të kushtojë miliarda dhe mund të zvogëlojë rritjen ekonomike.

Keqmenaxhimi i çuditshëm i Erdoganit i ekonomisë ka bërë të vetën. Ai këmbëngul që rritja e normave të interesit rrit inflacionin. Ekonomistët besojnë se e kundërta është e vërtetë. Inflacioni po shkon në rreth 60%.

Nëse ndikimi ekonomik i tërmetit ndihet mjaft herët dhe përpjekjet për ndihma konsiderohen si të pamjaftueshme, kjo mund të zvogëlojë popullaritetin e presidentit në muajt vendimtarë përpara votimit. /Përshtati “Pamfleti” nga “Sky News”

Bota temreti TURQI