Bota 1 Shkurt 2023, 17:24

“72 mijë dollarë kush shkatërron tanket e Perëndimit”, Moska tenton të joshë ushtarët pas dërgimit të “Leopard 2”

Shkruar nga Pamfleti

Shtetet e Bashkuara, Gjermania dhe disa vende të tjera evropiane janë rreshtuar për t’i dërguar Kievit dhjetëra tanke të avancuara luftarake gjatë muajve të ardhshëm për të ndihmuar në rritjen e kapacitetit ushtarak të Ukrainës, ndërsa lufta i afrohet kufirit 12-mujor.

Vendimi është kritikuar nga Kremlini si një përshkallëzim i rrezikshëm dhe zëdhënësi Dmitry Peskov tha  e tanket do të “digjen” në vijën e frontit.

Tani një kompani ruse “Fores”, një firmë me bazë në Urale, e cila prodhon mjete për industrinë e energjisë, po ofron shpërblime të larta për ushtarakët rusë që “kap ose shkatërrojnë” tanket Leopard 2 të prodhimit gjerman ose Abrams të prodhimit në SHBA.

Kompania tha se do t’i paguajë pesë milionë rubla (72,000 dollarë), ushtarit që do të shkatërrojë tankun e parë Perëndimor dhe 500,000 rubla (7,200 dollarë) për të gjitha shkatërrimet e mëpasshme. Duke i bërë jehonë gjuhës së përdorur nga zyrtarët rusë dhe drejtuesit e televizionit shtetëror pro luftës.

Fores tha se NATO ishte pompuesi i Ukrainës me një sasi “të pakufizuar” armësh dhe përshkallëzuesi i konfliktit. Ai tha gjithashtu se do të paguante një shpërblim prej 15 milionë rubla (215,000 dollarë) për shkatërrimin e avionëve luftarakë të prodhimit perëndimor, nëse ato do të dorëzoheshin ndonjëherë në Ukrainë.

Tanket nuk janë dërguar ende në Kiev dhe mund të duhen disa muaj përpara se të dërgohet pjesa më e madhe e dërgesave të premtuara. Që nga fillimi i konfliktit, ministria ruse e mbrojtjes ka pretenduar se ka shkatërruar qindra pjesë të armatimit perëndimor.

Peskov e mbështeti ofertën e kompanisë ruse për të paguar pesë milionë rubla (58,000 £) për ushtarët e parë që shkatërrojnë ose kapin tanket Abrams ose gjermane Leopard 2 të prodhimit amerikan, të cilat u premtuan së fundmi nga aleatët e Ukrainës.

“Ne kemi thënë tashmë se do të digjen. Me stimuj të tillë, mendoj se do të ketë edhe më shumë entuziastë,” tha Peskov.

Bota #Perëndimorë. #Tanket Rusia