Politike 4 Shkurt 2023, 13:55

A do të marrë pjesë në protestën e Berishës? Çollaku: Vetëm nëse ndal sulmet ndaj Yuri Kim

Shkruar nga Pamfleti

Deputeti demokrat Kreshnik Çollaku, do të marrë pjesë në protestën e tij nga Sali Berisha më 11 shkurt, por ka disa kushte. Në një intervistë për Report Tv me gazetarin Nertil Agalliu, Çollaku u shpreh se duhet të ndalojë sulmet ndaj SHBA dhe ambasadores Yuri Kim dhe të kenë në fokus vetëm skandalin e McGonigal.

“Do të marr pjesë në çdo protestë kundër Edi Ramës. Po, konfirmoj që kam vullnetin të marrë pjesë, por kam disa kushte të qarta për një protestë të tillë. Duhet të ndalet në mënyrë të menjëhershme dhe absolute çdo sulm e pabazuar ndaj SHBA dhe ambasadores nga çdo segment që e quan veten o gjendje. Kjo protesta nuk mund të jetë si pjesë e luftës civile apo për t’u bërë presion gjykatave. Nuk mund të përdoret për të hyrë në një parti të re, asaj të LSI-së të shndërrohet në Partinë e Lirisë duke dhënë platforma të pamerituara dhe para eksponentë të majta me 2 gishta. Rithemelimi të shmangë këto 3 elementë. Çështja e McGonigal ka PD dhe nëse protesta fokusohet vetëm këtu, nuk duhet të marr pjesë”, tha Çollaku.

Ndër të tjera, Çollaku shprehet se interpelanca që kërkon opozitën me Edi Ramën, është miniumi që bën të bëjë që kryeministri ka zyrtarisht të pretendojë kohën e FBI-së për të PD.

“Interpelanca me Edi Ramën është minimumi që opozita mund të bëjë. McGonigal është vetëm një hap i madh për tu akuzuar për spiunazh dhe tradhti ndaj SHBA. Kjo është gjëja më e rëndë. Nuk është një zyrtar i korruptuar. Ky personazh ka qenë sigurimi në SHBA dhe ka përfshirë edhe Shqipërinë. Në qendër ndodhet Edi Rama. Hetimi ndaj McGonigal bëhet në bazë të një dokumenti. Prej 5 vitesh është bërë hetim i plotë. Edhe shkrimet e New York Times pohohet qartë janë materialet për komplotin për të cilët kanë dalë Lulzim Bashën nga zyra e Edi Ramës”, tha Çollaku.

Sa i përket fatit për vulën e PD-së, Çollaku u shpreh se ka krijuar shumë konfuzione, por shpreson që të jetë një datë dhe të tjera të tjera e mirë legjitimiteti i Partisë Demokratike.


smile

Politike Kreshnik Collaku PD Protestë Yuri Kim