Bota19 Janar 2023, 09:41

A po i vjen fund luftës? SHBA 2.5 mld $ armatime Ukrainës; paketa e re, një nga më të mëdhatë që nga 24 shkurti

Shkruar nga Pamfleti

Shtetet e Bashkuara do të finalizojnë një paketë të madhe ndihme ushtarake për Ukrainën me vlerë rreth 2.5 miliardë dollarë armatime, duke përfshirë – për herë të parë – automjete luftarake Stryker.

Lajmi është konfirmuar nga CNN.

Paketa nuk është ende e finalizuar, tha një nga burimet për CNN, por mund të vijë deri në fund të javës.

Paketa e re është një nga më të mëdhatë që do të shpallet që nga fillimi i luftës shkurtin e kaluar, sipas një burimi. Ai do të përfshijë më shumë automjete luftarake Bradley të blinduara që, të kombinuara me Strykers, është një përshkallëzim i rëndësishëm në automjetet e blinduara që SHBA-ja i ka vendosur Ukrainës për luftën e saj kundër Rusisë. Automjetet e mbrojtura nga prita rezistente ndaj minave, të njohura si MRAP, janë gjithashtu në listë, tha burimi.

Njoftimi nuk pritet të përfshijë tanke apo raketa me rreze të gjatë që Kievi ka kërkuar vazhdimisht. SHBA pritet t’i dërgojë Ukrainës më shumë municione për sistemet e saj të artilerisë dhe sistemet e raketave HIMARS, të cilat kanë qenë të qëndrueshme në paketat e fundit të ndihmës.

Zyrtarët ukrainas kanë lobuar ashpër në Uashington për raketa me rreze më të gjatë të njohur si Sistemet Raketore Taktike të Ushtrisë (ATACMS), të cilat kanë një rreze veprimi prej rreth 200 milje (300 kilometra). Administrata Biden i ka rezistuar dërgimit të tyre nga frika e përshkallëzimit të konfliktit. Administrata gjithashtu ka refuzuar dërgimin e tankeve M1 Abrams për shkak të komplikimeve logjistike dhe të mirëmbajtjes.

SHBA do të japë gjithashtu edhe fonde për mbështetjen e energjisë.

Administrata Biden synon gjithashtu të sigurojë 125 milionë dollarë në mbështetje shtesë energjetike për Ukrainën, sipas Agjencisë së SHBA për Zhvillim Ndërkombëtar. Financimi, i cili do të merret nga Akti i Ndarjeve Suplementare të Ukrainës 2023 i miratuar në dhjetor, bazohet në kontributet ekzistuese për të ndihmuar Ukrainën përballë sulmeve nga Rusia.

“USAID do të përdorë 125 milionë dollarë për të blerë pajisje jetike, duke përfshirë turbina shtesë me gaz, autotransformatorë të tensionit të lartë, pajisje riparimi të nënstacioneve të shpërndarjes dhe energji rezervë për shërbimet e furnizimit me ujë dhe ngrohjes qendrore të Kievit”, thuhet në një deklaratë.

Ndërkohë nga ana tjetër Ukraina do të rimarrë Krimenë nga sundimi rus, tha presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky të enjten gjatë një fjalimi të drejtpërdrejtë në takimin vjetor të Forumit Ekonomik Botëror në Davos.

Kur u pyet nëse ai synonte të çlironte Krimenë, Zelensky u përgjigj me një apel për më shumë armë perëndimore.

“Nuk është një qëllim, është toka jonë,” tha ai. “Krimeja është deti dhe malet tona. Na jepni armët tuaja dhe ne do t’i rimarrim tonat.”


smile

Bota SHBA Ukrainë.