Politike 4 Shkurt 2023, 12:44

Afera “McGonigal”, Berisha: Jemi të vendosur për luftë, kjo çështje nuk do të kalojë kurrë si të tjerat

Shkruar nga Pamfleti

Ish-kryeministri, i PD, Sali Berisha në një lidhje të drejtpërdrejtë në mediat, i është përgjigjur disa pyetjeve të qytetarëve.

Berisha u shpreh sot se është i vendosur që të bëjmë një betejë të pamposhtur për të nxjerrë në dritë çdo fakt të skandalit “McGonigal”.

“Çështja McGonigal nuk do të kalojë kurrë si të tjerat. Kjo është një çështje që ka tronditur thellë opinionin publik shqiptar dhe ndërkombëtar. Çështja McGonigal është simbol i një personi që është një mafi që ndërmerr një vend. Jo më për asgjësimin e dy-tre rregullave, por të pluralizmit politik. Të gjithë ata që u implikuan në këtë operacion të turpshëm, bëjnë shitës që meritojnë. Ne jemi të gjithë të bëjmë një luftë të pamposhtur për të parë në dritë çdo fakt të tillë skandali. Jemi vend të informojë komisionin hetimor në SHBA, për veprimtarinë kriminale, antidemokratike dhe antikushtetuese të McGonigal dhe të çdo diplomati që ka veprën e zezë të historisë së opozitës”, tha Berisha.

Më tej, ai tha se Edi Rama është armik i egër i votës. “Edi Rama është armik i egër i votës. E gjithë beteja jonë është largimi i tij nga pushteti. Unë e konsideroj akt patriotik vendimin e çdo emigranti dhe qytetari të diasporës të vijë dhe të votojë në Shqipëri. Ne do bëjmë gjithçka që të votoni në vendet ku jetoni për zgjedhjet në Shqipëri. Beteja jonë do të vazhdojë deri në fitoren tonë”, tha ai.


smile

Politike #Aferë McGonigal Sali Berisha