Sport10 Janar 2023, 12:08

Agjentja e futbollit akuzon presidentin e Federatës Franceze se e ka ngacmuar seksualisht për vite me radhë

Shkruar nga Pamfleti
Agjentja e futbollit akuzon presidentin e Federatës Franceze se e ka

Agjentja e futbollit akuzon presidentin e Federatës Franceze se e ka ngacmuar seksualisht për vite me radhë

Në një intervistë për “L’Equipe” dhe “BFMTV” të hënën, agjentja e futbollit Sonia Souid ka akuzuar presidentin e Federatës së Futbollit të Francës Noel Le Graet për disa mesazhe të papërshtatshme, të cilat cilësohen sipas saj si ngacmime seksuale, përkatësisht gjatë viteve 2013-2017.

Shefi francez i futbollit tashmë ka qenë subjekt i akuzave që rrjedhin nga një hetim nga “So Foot” në lidhje me sjelljen e tij me koleget femra, veçanërisht duke pretenduar se ai dërgonte mesazhe të papërshtatshme. Le Graet i ka mohuar akuzat dhe ka insistuar se gjithsesi nuk di të shkruajë tekste.

Souid tregon ftesa të shumta për darkë, si dhe mesazhe zanore gjatë natës që i thotë të vijë të ndajë me të një shishe shampanjë. Ajo shpjegon se fillimisht kontaktoi me të në lidhje me një punë të saj në futbollin e femrave në vitin 2013, ku Souid ishte përgjegjëse për sjelljen e Helena Costa dhe Corinne Diacre në pankinën e Clermont. Agjentja vazhdon të detajojë se një takim u zhvillua në apartamentin e Le Graet, dhe supozohej se do të merrte pjesë Brigitte Henriques, në atë kohë drejtuese e futbollit francez të femrave. Në vend të kësaj, kur arriti aty, ajo gjeti dy gota shampanjë të mbushura dhe Henriques mungonte. Ajo thotë se nuk i preku gotat dhe i tha presidentit se duhej të shkonte te i fejuari i saj. Le Graet e la të ikte, por do të vazhdonte ta kërkonte për darkë më pas. Souid ishte 28 vjeç, Le Graet 72 në atë kohë.

“Përveç faktit se unë isha në apartamentin e tij, ai më bëri të qartë që donte që unë të përfundoja në shtratin e tij. Ai ishte delikat, përveç atij mesazhi zanor që më kërkon të bashkohesha me të për të pirë një shishe shampanjë”, tha ajo.

Agjentja e futbollit vazhdon të përshkruajë se si Le Graet do t’i dërgonte rregullisht mesazhe asaj nga viti 2014 në vitin 2017 dhe se ajo nuk i pranoi ftesat e tij.

“Sapo presidenti më bëri të qartë se, që idetë e mia të realizoheshin, duhej të hyja në shtratin e tij. Më erdhi si një tronditje, por vazhdova të qëndroja e sjellshme edhe pse po më poshtëronte”.

Pretendimet e Le Graet se nuk dinte të dërgonte një mesazh, thotë ajo, ishin ato që e shtynë të shprehej: “Ai nuk ka frikë nga asgjë dhe nga askush. Ai mendon se është i paprekshëm, ndoshta është.”

Dëshmia e Souid është duartrokitur nga ministrja franceze e sportit, Amelie Oudea Castera, dhe ajo thotë se e vërteta do të dalë në shesh shumë shpejt.

Bravo Sonia Souid pour le courage de votre témoignage.
Notre audit en sera digne.
A très bientôt. https://t.co/01C4lU7eP2

— Amélie Oudéa-Castéra (@AOC1978) January 10, 2023

Sport #agjentja e futbollit #Federata Franceze ngacmim seksual