Bota31 Mars 2022, 19:48

Agresioni i Moskës, paralajmëron kryeministri polak: Rusia po synon të marrë një të tretën e Ukrainës

Shkruar nga Pamfleti
Agresioni i Moskës, paralajmëron kryeministri polak: Rusia po synon

Agresioni i Moskës, paralajmëron kryeministri polak: Rusia po synon të marrë një të tretën e Ukrainës

Kryeministri polak Mateusz Morawiecki tha të enjten se ai beson se trupat ruse “shumë shpejt” do të synojnë të kapin një të tretën e tokës në Ukrainë.

“Unë shoh që trupat ruse po rigrupohen, po riorganizohen. Unë mendoj se ata do të përpiqen të rrethojnë forcat ukrainase shumë shpejt në rajonin e Donbasit në veçanti. Dhe më pas, pasi kanë kapur një të tretën e tokës në Ukrainë, ata do të duan të negociojnë nga ky pozicion i fortë,” i tha kryeministri Christiane Amanpour në një intervistë për CNN.

Në një fjalim virtual në parlamentin australian të enjten, presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky bëri thirrje për sanksione të mëtejshme ndaj Rusisë dhe paralajmëroi për implikime të mëdha për sigurinë globale nëse Rusia nuk ndalet.

Morawiecki tha se aleatët e Ukrainës duhet të vazhdonin të vendosnin një seri dërrmuese sanksionesh nga Rusisë.

Ne po mbrojmë konfiskimin e aseteve të tyre dhe bëjmë gjithçka që është e mundur për të ndaluar blerjen e naftës dhe gazit rus. Përkundër faktit se aleatët perëndimorë kanë vendosur tashmë sanksione të ashpra, kryeministri paralajmëroi se çmimi i rublës ruse mbeti kryesisht i qëndrueshëm dhe se ishte dëshmi se për momentin, se Putini dhe njerëzit e tij ishin në gjendje të ndryshonin politikën fiskale.

Për javët e ardhshme dhe dy muajt e ardhshëm, Rusia është e përgatitur për këtë luftë. Nuk jam aq i sigurt nëse Perëndimi, Shtetet e Bashkuara, Bashkimi Evropian dhe NATO janë po aq të përgatitur.”, tha Morawiecki.

Bota #agresion kryeminister Moskë Poloni Rusi Ukrainë.