Bota19 Prill 2022, 22:01

Agresioni rus, Çekia bëhet shteti i parë që do të nisë riparimin e tankeve ukrainase

Shkruar nga Pamfleti
Agresioni rus, Çekia bëhet shteti i parë që do të

Republika Çeke është shteti i parë që do të marrë përsipër të riparojë tanket ukrainase.

Kjo gjë është konfirmuar nga ministrja çeke e Mbrojtjes Jana Cernochova, e cila tha se automjetet e para do të ishin tanket ukrainase T-64, por se të tjerat – duke përfshirë automjetet luftarake të këmbësorisë – do të pasonin.

Cernochova shtoi më tej se Republika Çeke ishte vendi i parë që u afrua nga Ukraina me një kërkesë për shërbimin dhe riparimin e automjeteve luftarake. Seznam tha se automjetet do të riparoheshin gjithashtu në fqinjin e Ukrainës, Sllovaki.

Kujtojmë se Çekia ishte vendi i parë i huaj që furnizoi Ukrainën me tanke T-72 të epokës sovjetike, si dhe automjete luftarake të këmbësorisë BMP-1, që i përkisnin rezervave të saj aktive.

Ministria e Mbrojtjes refuzon të specifikojë sasinë dhe llojin e dërgesave në Ukrainë, duke konfirmuar vetëm se po dërgon armë të lehta dhe të rënda dhe do të vazhdojë ta bëjë këtë pavarësisht kundërshtimeve ruse.

Krahas ndihmës zyrtare ushtarake të qeverisë, një fushatë e financimit të turmave për të blerë armë për forcat e armatosura ukrainase ka mbledhur deri më tani mbi 40 milion € (33 milion £).

Bota Cekia riparim tanke