Bota25 Mars 2022, 08:56

Agresioni rus, Ministria e Mbrojtjes britanike: Ushtria ukrainase ka rimarrë disa qytete deri në 35 km nga Kievi

Shkruar nga Pamfleti
Agresioni rus, Ministria e Mbrojtjes britanike: Ushtria ukrainase ka

Agresioni rus, Ministria e Mbrojtjes britanike: Ushtria ukrainase ka rimarrë disa qytete deri në 35 km nga Kievi

Ministria e Mbrojtjes britanike tha këtë mëngjes se Ukraina ka arritur të rimarrë qytete dhe pozicione mbrojtëse deri në 35 kilometra në lindje të kryeqytetit të Kievit.

Në përditësimin e fundit të inteligjencës, Ministria e Mbrojtjes tha: “Kundërsulmet ukrainase dhe kthimi i forcave ruse në linjat e tepërta të furnizimit, i kanë lejuar Ukrainës të ripushtojë qytete dhe pozicione mbrojtëse deri në 35 kilometra në lindje të Kievit. 

Forcat ukrainase ka të ngjarë të vazhdojnë të përpiqen të shtyjnë forcat ruse përgjatë aksit veriperëndimor nga Kievi drejt bazës ajrore Hostomel.

Në jug të Ukrainës, forcat ruse janë ende duke u përpjekur të anashkalojnë Mykolaivin, ndërsa synojnë të lëvizin drejt perëndimit drejt Odesës, me përparimin e tyre duke u ngadalësuar nga çështjet logjistike dhe rezistenca ukrainase”. 

Latest Defence Intelligence update on the situation in Ukraine – 25 March 2022

Find out more about the UK government's response: https://t.co/shZZIe6cBq

?? #StandWithUkraine ?? pic.twitter.com/gdCRYuQvvp

— Ministry of Defence ?? (@DefenceHQ) March 25, 2022

Bota #agresion Britani Kiev Ministria e Mbrojtjes Rusi Ukrainë. ushtri