Bota19 Prill 2022, 08:11

Agresioni rus, OKB: 4,890 viktima civile për shkak të luftës në Ukrainë

Shkruar nga Pamfleti
Agresioni rus, OKB: 4,890 viktima civile për shkak të luftës

Agresioni rus, OKB: 4,890 viktima civile për shkak të luftës në Ukrainë

Agjencia e OKB-së për të drejtat e njeriut tha në një përditësim më 18 prill se 2,072 civilë janë vrarë dhe 2,818 janë plagosur që nga 24 shkurti.

Shumica e viktimave thuhet se janë shkaktuar nga “armët shpërthyese me një zonë të gjerë ndikimi”, të tilla si granatimet e artilerisë së rëndë dhe sulmet ajrore.

Ndërkohë vlen të përmendim se më shumë se 7,000 krime lufte të dyshuara të kryera nga trupat ruse në Ukrainë janë nën hetim, ka thënë zyra e prokurorit të Ukrainës.

Gjithsej 7,280 raste janë raportuar dhe 205 fëmijë janë konfirmuar se janë vrarë, shtoi zyra.

Bota #agresion Lufte OKB Rusi Ukrainë. Viktima