Bota25 Prill 2022, 14:43

Agresioni rus, OKB: Mbi 5,2 milionë ukrainas janë larguar nga vendi i tyre që prej fillimit të luftës

Shkruar nga Pamfleti

Agresioni rus, OKB: Mbi 5,2 milionë ukrainas janë larguar nga vendi i tyre që prej fillimit të luftës

Numri i refugjatëve ukrainas që u larguan nga vendi i tyre nën sulmin e trupave ruse, që nga 24 shkurti, ka kaluar 5.2 milionë.

Ky lajm është bërë i ditur nga të dhënat e Komisionerit të Lartë të Kombeve të Bashkuara për Refugjatët të publikuara ditën e sotme.

Sipas UNHCR-së, 5,232,014 ukrainas janë larguar nga vendi i tyre që nga fillimi i pushtimit, 45,270 më shumë se dje. Që nga fillimi i prillit, rreth 1,197,000 ukrainas janë larguar, shumë më pak se 3.4 milionë që kishin zgjedhur të largoheshin në mars.

Organizata Ndërkombëtare për Migracionin (IOM), e lidhur gjithashtu me Kombet e Bashkuara, ka treguar se më shumë se 218,000 joukrainas, kryesisht studentë dhe punëtorë migrantë, janë larguar nga Ukraina për në vendet fqinje, që do të thotë mbi 5,25 milionë njerëz në total, janë larguar nga vendi që nga fillimi i luftës.


Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë VIRAL në facebook : PAMFLETI
Gratë dhe fëmijët përbëjnë 90% të këtyre refugjatëve. Gati gjashtë nga dhjetë refugjatë ukrainas (2,909,415 që nga 24 prilli) janë larguar në Poloni, e cila është shtëpia e numrit më të madh të tyre, megjithëse disa të tjerë janë zhvendosur në vende të tjera evropiane.

 

Bota #agresion Lufte OKB Rusi Ukrainë.