Bota15 Prill 2022, 11:42

Agresioni rus, OKB ngre alarmin: Njerëzit në Mariupol po vdesin nga uria

Shkruar nga Pamfleti
Agresioni rus, OKB ngre alarmin: Njerëzit në Mariupol po vdesin nga

Agresioni rus, OKB ngre alarmin: Njerëzit në Mariupol po vdesin nga uria

Kreu i Programit Botëror të Ushqimit të OKB-së ka paralajmëruar se njerëzit “po vdesin nga uria” në qytetin e rrethuar të Mariupolit, i cili ka qenë nën bombardime të rënda për javë të tëra.

David Beasley tha se ka frikë se kriza humanitare e vendit do të përkeqësohet në javët e ardhshme pasi Rusia kërkon të intensifikojë sulmet në lindje.

“Lufta që filloi në shkurt po shkatërron njerëzit në Ukrainë”, tha Beasley.

Natyra rrjedhëse e konfliktit, që ka parë zhvendosjen e luftimeve nga zonat përreth kryeqytetit dhe drejt Ukrainës lindore, e ka bërë veçanërisht të vështirë arritjen e ushqimit te ukrainasit.

OKB po përpiqet të vendosë furnizime ushqimore në zona që mund të përfshihen në luftime, por zoti Beasley pranoi se po dalin shumë pengesa, ndërsa situata evoluon me shpejtësi.

Mariupol në jug të vendit është përballur me bombardime të pamëshirshme që nga shpërthimi i konfliktit në shkurt, me mijëra njerëz që luftojnë për pak ushqim dhe ujë.

Vlerësimet e fundit nga Ukraina thonë se rreth 21,000 civilë janë vrarë që nga fillimi i luftës.

Bota #agresion mariupol OKB Rusi uri