Politike29 Tetor 2018, 21:16

Ahmetaj nxjerr zbuluar Ramën, çfarë thotë për largimin e Fatmir Xhafajt

Shkruar nga Pamfleti
Ahmetaj nxjerr zbuluar Ramën, çfarë thotë për

“Shkarkimi është normal dhe jo i rastësishëm”, “Zoti Xhafaj e di shumë mirë çfarë do të thotë autoriteti”, janë këto dy pohimet e ministrit Arben Ahmetaj, të cilat dëshmojnë se largimi i ministrit Xhafaj nga kabineti qeveritar ka ndodhur për shkak të një përplasje mes tij dhe Ramës dhe se akti i papritur nuk ka qenë i vullnetshëm.

I ftuar në emisionin ‘5 Pyetjet nga Babaramo’ për të diskutuar për projektbuxhetin 2019 dhe aktualitetin politik e ka cilësuar si normale largimin e Fatmir Xhafajt nga posti i Ministrit të Brendshëm.

“Dorëheqja është një akt personal, arsyet i ka ndarë me kryeministrin dhe besoj që dorëheqja është një akt normal i kujtdo që është në një detyrë. Shkarkimi është normal dhe jo i rastësishëm, po ashtu edhe dorëheqja. Tension në marrëdhëniet Rama-Xhafaj? Absolutisht jo! Ky është një kabinet shumë serioz. Këtu ka dy botë, njëra e Babales…. Shumica jonë shkon në punë si në ditën e parë, është i njëjti pasion dhe ndjeshmëri, ku ka edhe debate”, thekson ai.

Ministri i Financave dhe Ekonomisë mohoi se largimi i Xhafajt erdhi si pasojë e përplasjes së klaneve brenda në PS, por nuk  mohoi përplasjen me “autoritetin”.

“Po çfarë klanesh? Dreqi e mori kush janë? Atje nuk ka plane por një grup të përgjegjshëm politik. Unë kam punuar me të gjithë kryeministrat përveç Saliut dhe kam respekt për të gjithë. Kam qenë në nivele nga më modestet deri ky. Ky është një kryeministër i përgjegjshëm. Debati me kryeministrin për cdo çështje vijon me orë, të gjithë ministrat e kanë mundësinë për të debatuar. Autoriteti i kryeministrit është i padiskutueshëm. Zoti Xhafaj e di shumë mirë çfarë do të thotë autoriteti. Policia duhet trajtuar me më shumë dashuri dhe ministri i Brendshëm ka një pozicion shumë të vështirë. Në PS nuk ka luftë politike, ky kryeministër është më i fortë se kurrë”, tha Ahmetaj.

Politike Ahmetaj nxjerr zbuluar Ramën