Aktualitet 9 Prill 2019, 21:01

“Alarm, sistemi ka rënë”! Ministrja e Ramës bën deklaratën bombastike pas super-grabitjes në Rinas

Shkruar nga Pamfleti
“Alarm, sistemi ka rënë”! Ministrja e Ramës bën

"Alarm, sistemi ka rënë"! Ministrja e Ramës bën deklaratën bombastike pas super-grabitjes në Rinas

Ministrja e Infrastrukturës dhe Energjisë, Belinda Balluku, e cilësuar edhe si “shtriga” e Edi Ramës, ka befasuar me reagimin e saj lidhur me super-grabitjen e ndodhur sot në Rinas, ku u vodhën 10 milionë euro dhe u vra një person.

Ministrja Balluku ka kritikuar ashpër qeverinë e Ramës dhe policinë e Sandër Lleshajt, teksa ka theksuar se sistemi i sigurisë ka rënë, duke shtuar se aeroporti është i kërcënuar lehtësisht.

Sipas saj, ky është një alarm, që këtë herë s’duhet të kalojë vetëm me nxjerrjen para drejtësisë të personave përgjegjës nga radhët e teknikëve dhe punëtorëve të TIA për sigurinë, por këtë herë shteti duhet dhe do të thotë shumë shpejt një fjalë më shumë, lidhur me këtë ngjarje.

Kjo është një ngjarje shumë e rëndë dhe e përsëritur për fat të keq. Të gjitha përpjekjet e autoriteteve shtetërore për t’i imponuar kompanisë kineze, që mban në koncesion Aeroportin e Rinasit, investimet e nevojshme në sistemin e sigurisë, nuk janë dëgjuar ashtu si duhet. Sistemi i sigurisë ka rënë përsëri dhe përsëri grabitësit kanë mundur të hyjnë deri në pistë, duke provuar se në këto kushte aeroporti është i kërcënuar lehtësisht, deri edhe nga akte më të rënda se kaq.

Ky është një alarm, që këtë herë s’duhet të kalojë dhe s’do të kalojë, vetëm me nxjerrjen para drejtësisë të personave përgjegjës nga radhët e teknikëve dhe punëtorëve të TIA për sigurinë. Këtë herë shteti duhet dhe do të thotë shumë shpejt një fjalë më shumë. Fakti që aeroporti njësoj si të gjithë aeroportet në Evropë, nuk mbrohet e as garantohet në sigurinë e vet nga Policia e Shtetit, po nga sistemi i sigurisë së vetë kompanisë, nuk do të thotë aspak se ne duhet e do të rrimë me duart të lidhura. Aspak. Shteti do të flasë qartë dhe do të veprojë me të gjithë fuqinë e detyrimit për të garantuar sigurinë dhe funksionimin normal të aeroportit të vetëm ndërkombëtar të vendit”, shprehet ministrja Balluku.

Grabitje e armatosur ka ndodhur pasditen e sotme në pistën e aeroportit të Rinasit. 3 persona të armatosur me një makinë pa targa dhe që mbante mbishkrimin “Hetimi Tatimor” kanë vjedhur 10 milionë euro. Autorët janë përplasur me policinë. Policia ka vrarë njërin nga grabitësit. Deri më tani ka 40 të shoqëruar, dhe 4 urdhër arreste. Njëri prej grabitësve, dyshohet se është larguar me biçikletë drejt lagjes Bathore.

Aktualitet Belinda Balluku grabitja ne rinas