Bota10 Janar 2023, 10:38

Aleati i ngushtë i Putinit: Lufta në Ukrainë është një përplasje Rusi-NATO

Shkruar nga Pamfleti

Aleati i ngushtë i Vladimir Putinit, sekretari rus i Këshillit të Sigurimit, Nikolai Patrushev, tha të martën se konflikti në Ukrainë është një konfrontim ushtarak midis Rusisë dhe NATO-s.

“Ngjarjet në Ukrainë nuk janë një përplasje midis Moskës dhe Kievit – ky është një konfrontim ushtarak midis Rusisë dhe NATO-s, dhe mbi të gjitha Shteteve të Bashkuara dhe Britanisë.”, tha Patrushev për gazetën Argumenti i Fakti, raporton The Guardian.

Patrushev tha se Perëndimi po përpiqej të ndante Rusinë.

“Planet e perëndimorëve janë që të vazhdojnë ta tërheqin Rusinë, dhe përfundimisht thjesht ta fshijnë atë nga harta politike e botës. Përballë kërcënimeve ushtarake në zhvillim, është e rëndësishme për ne që të kemi forca të tilla të armatosura dhe shërbime speciale, në mënyrë që kundërshtarët e Rusisë as të mos mendojnë se mund të na luftojnë”, tha ai.

Rusia po i fokuson operacionet e saj sulmuese në tre zona kyçe në Ukrainën lindore, njoftoi shtabi i përgjithshëm i forcave të armatosura të Ukrainës në konferencën e mëngjesit të sotëm.

Rusia po përqendron përpjekjet e saj në kapjen e të gjithë rajonit të Donetskut duke synuar zonat lindore të Bakhmut, Avdiivka dhe Lyman.

Shtabi i përgjithshëm tha se Rusia ka kryer tetë sulme me raketa, 31 sulme ajrore dhe 63 sulme raketash në 24 orët e fundit. Qytetet Kharkiv, Kherson, Kramatorsk dhe Ochakiv u goditën të gjitha, me infrastrukturën civile të prekur.

Bota #️Putin Nikolai Patrushev Ukrainë.