Bota28 Mars 2022, 16:47

Analiza/ A po synon Putini skenarin e ndarjes së Ukrainës si Koreja?

Shkruar nga Pamfleti
Analiza/ A po synon Putini skenarin e ndarjes së Ukrainës si Koreja?

Analiza/ A po synon Putini skenarin e ndarjes së Ukrainës si Koreja?

Vladimir Putin po kërkon të ndajë Ukrainën në dysh, duke i përngjarë ndarjes së pasluftës midis Koresë së Veriut dhe Koresë së Jugut, ka thënë shefi i inteligjencës ushtarake të vendit të pushtuar.

Në komentet që rrisin mundësinë e një konflikti të gjatë dhe të ashpër, gjenerali Kyrylo Budanov, i cili parashikoi pushtimin e Rusisë që në nëntor, paralajmëroi për një luftë të përgjakshme guerile.

Parashikimi erdhi ndërsa Leonid Pasechnik, udhëheqësi i Republikës Popullore të vetëshpallur të Luhanskut në Ukrainën lindore, tha: “Unë mendoj se në të ardhmen e afërt do të mbahet një referendum në territorin e republikës, gjatë të cilit njerëzit do të shprehin mendimin e tyre për t‘ju bashkuar Federatës Ruse”.

Budanov tha se ai besonte se Putini kishte rimenduar planin e tij për pushtimin e plotë të vendit që nga dështimi për të marrë me shpejtësi kryeqytetin e Ukrainës, Kiev, dhe për të rrëzuar qeverinë e Volodymyr Zelenskiy. “Është një përpjekje për të krijuar Korenë e Veriut dhe të Jugut në Ukrainë,” tha ai kur foli për strategjinë e re të Kremlinit.

Zyrtarët në Kiev thanë se prisnin që trupat që sulmonin kryeqytetin dhe qytetin e sulmuar të Kharkivit të lëviznin në lindje brenda dy javësh

Presidenti francez, Emmanuel Macron, bëri thirrje për një gjuhë më të qetë ndërsa u distancua nga fjalimi i Joe Biden në Poloni të shtunën, në të cilin presidenti amerikan bëri thirrje që Putini të hiqej nga pushteti.

Zelenskiy i tha një grupi gazetarësh rusë se Ukraina ishte e përgatitur të diskutonte miratimin e një statusi neutral si pjesë e një marrëveshjeje paqeje me Rusinë, por do të duhej të garantohej nga palët e treta dhe të hidhej në një referendum.

Kremlini tha se “nuk i takon presidentit të SHBA dhe amerikanëve që të vendosin se kush do të mbetet në pushtet në Rusi”, pasi zyrtarët amerikanë kërkuan të tërhiqen nga komentet e Biden.

Vadym Denysenko, një këshilltar i Ministrisë së Brendshme të Ukrainës, tha se Rusia po përpiqej të shkatërronte depot e karburantit dhe ushqimit të Ukrainës, ndërsa zjarrfikësit luftuan për 13 orë për të shuar një flakë në qytetin perëndimor të Lviv pas sulmeve të shumta me raketa të shtunën mbrëma.

Zelenskiy i kërkoi perëndimit të dorëzojë pajisje ushtarake që po “mblidhnin pluhur” në stoqe, duke thënë se vendit të tij i duheshin vetëm 1% e avionëve të NATO-s dhe 1% e tankeve të saj. “Ne kemi pritur tashmë 31 ditë,” tha ai. “Kush është në krye të komunitetit euroatlantik? A është vërtet ende Moska, për shkak të frikësimit?”

Ukraina gëzoi suksesin e saj më të rëndësishëm kundërsulmues deri më tani, pasi rimori qytetin e Trostyanets, duke zhbllokuar një rrugë furnizimi nga kryeqyteti rajonal i rrethuar, Sumy, në Poltava.

Zyra e Kombeve të Bashkuara për të drejtat e njeriut tha se të paktën 1,119 civilë janë vrarë dhe 1,790 janë plagosur në luftë, me 15 vajza dhe 32 djem, si dhe 52 fëmijë, gjinia e të cilëve ende nuk dihet, mes të vdekurve. Shifrat e vërteta ka të ngjarë të jenë dukshëm më të larta, tha OKB.

Ndërkohë zyrtarët perëndimorë janë të vendosur të pengojnë Putinin të normalizojë një ndarje në Ukrainë.

Pak para fillimit të luftës në Ukrainë, presidenti rus njohu dy republikat lindore të vetëshpallura, Luhansk dhe Donetsk, për të cilat Kievi ka qenë në konflikt me forcat pro-ruse që nga viti 2014.

Putin filloi të ashtuquajturin “operacion special ushtarak” më 24 shkurt, duke pretenduar se ai po vepronte në mbrojtje të popullit rusishtfolës në rajonin lindor të Donbasit.

Budanov tha se ishte i bindur se presidenti rus po kërkonte të ndante Ukrainën pavarësisht sulmit në perëndim.

Ai tha: “Putini tashmë po ndryshon drejtimet kryesore operacionale – drejt jugut dhe lindjes. Ka arsye për të besuar se ai po shqyrton një ‘skenar korean’ (për Ukrainën). Kjo do të thotë, se ai po përpiqet për të vendosur një vijë ndarëse midis rajoneve të papushtuara dhe të pushtuara të vendit tonë. Në fakt, është një përpjekje për të krijuar Korenë e Veriut dhe të Jugut në Ukrainë. Në fund të fundit, ai definitivisht nuk është në gjendje që të gëlltisë të gjithë vendin”

Rusia është bllokuar në qytetin port të rrethuar juglindor të Mariupolit në përpjekjet e saj për të krijuar një korridor tokësor midis Krimesë, të cilën Rusia e aneksoi ilegalisht në vitin 2014, dhe Donbasit.

Budanov tha se ai nuk besonte se Mariupol do të binte së shpejti dhe se trupat ruse do të përballeshin me taktikat guerile edhe nëse do të arrinin të mposhtnin batalionin me përvojë Azov në qytetin e rrafshuar.

Ai tha: “Pushtuesit do të përpiqen të bashkojnë territoret e pushtuara në një entitet të vetëm gati-shtetëror, i cili do të kundërshtojë Ukrainën e pavarur. Ne tashmë po shohim përpjekje për të krijuar autoritete ‘paralele’ në territoret e pushtuara dhe për të detyruar njerëzit të heqin dorë nga monedha kombëtare e Ukrainës”.

“Ata mund të duan të bëjnë pazare në nivel ndërkombëtar. Megjithatë, rezistenca dhe protestat e qytetarëve tanë në territoret e pushtuara, kundërsulmet nga forcat e armatosura dhe çlirimi gradual – e ndërlikojnë ndjeshëm zbatimin e planeve të armikut”.

“Përveç kësaj, së shpejti do të fillojë sezoni i safarit total të guerilës ukrainase. Atëherë do të mbetet një skenar përkatës për rusët – si të mbijetojnë”

Oleksii Arestovych, një këshilltar i Zelenskiy, i bëri jehonë analizës së shefit të inteligjencës. “Brenda një ose dy javësh, Rusia do të tërheqë trupat nga rajonet e Kievit dhe Kharkiv dhe do t’i dërgojë ato në Donbas”, tha ai. “Ata e kuptuan se nuk do të mund të pushtojnë qytetet e mëdha; ata do të shpallin përfundimin e fazës së parë të ‘operacionit special’ dhe fillimin e të dytës – ‘çlirimin e Donbas’.

Arestovych vazhdoi: “Ata tani kanë tre detyra: të rrethojnë trupat tona në Donbas, të pushtojnë plotësisht Mariupolin dhe jugun. Nëse ata humbasin Kherson (një qytet në perëndim të Mariupolit), i gjithë pushtimi i tyre në Mariupol do të shembet. Dhe kjo është e gjitha. Nuk do të ketë kapje të Kievit, Kharkivit apo Odesës.”

Diku tjetër, në Kharkiv, autoritetet raportuan 44 sulme artilerie dhe 140 sulme me raketa në një ditë të vetme, duke përfshirë një strukturë kërkimore bërthamore. Në Kiev, autoritetet paralajmëruan se rusët po maskoheshin gjithnjë e më shumë si civilë për t’u përfshirë në sabotim.

Sulmet me raketa të së shtunës në Lviv, në perëndim të Ukrainës afër kufirit polak, u thanë nga zyrtarët ukrainas se ishin një mesazh sfide ruse për Biden, i cili kishte folur në Poloninë fqinje, dhe një përpjekje për të goditur karburantin dhe ushtrinë ukrainase.

Dy objektivat e sulmeve ishin një depo karburanti dhe një fabrikë që përdorej për riparimin e tankeve, sistemeve kundërajrore dhe stacioneve të radarëve. Të dyja ishin afër blloqeve të apartamenteve dhe vetëm një milje larg qendrës së qytetit të mbrojtur nga trashëgimia botërore e UNESCO-s.

Një dëshmitar, Dmitry Leonov, 36 vjeç, një punonjës i IT, tha se toka u drodh dhe njerëzit u hodhën në tokë nga forca e shpërthimeve në fabrikën e tankeve.

Dritaret e një shkolle lokale thuhet se janë thyer nga forca.

Shefi i shërbimeve të urgjencës në Lviv, Khrystyna Avdyeyeva, tha se zjarri në depon e karburantit u shua më në fund pas 13 orësh në orën 6:49 të mëngjesit të së dielës. Nga ata që janë përgjegjës për lëshimin e raketave, të cilat erdhën nga Krimea, deri në 1000 milje larg, ai tha: “Lërini të digjen në të njëjtin ferr. Por heronjtë tanë nuk do të jenë atje, kështu që askush nuk do të mbijetojë.”//Burimi: The Guardian/ Përshtati në shqip “Si”//

Bota Koreja e Jugut Koreja e Veriut Putini Ukraina