Bota28 Dhjetor 2022, 09:10

Analiza e CNN: Si shkoi gjithçka keq për Xi Jinping për të shpallur supermacinë e Kinës në luftën me Covid

Shkruar nga Pamfleti
Analiza e CNN: Si shkoi gjithçka keq për Xi Jinping për të

Politika ‘Zero-Covid’ duhet të provonte supermacinë e Kinës, analiza e CNN: Si shkoi gjithçka keq për Xi Jinping

2022 ishte menduar të ishte një vit triumfues për Kinën dhe udhëheqësin e saj Xi Jinping, pasi ai filloi dekadën e tij të dytë në pushtet me një zotim për të rikthyer kombin në madhështinë e tij.

Në vend të kësaj, Kina pati vitin e saj më të vështirë nën sundimin e Xi-t, pasi u tërhoq nga politika e tij e kushtueshme me zero-Covid, nga muaj të tërë zbatimi të tepruar që dërrmuan ekonominë dhe nxitën pakënaqësinë historike publike, deri te një braktisje me shumicë, kaq e papritur që la një sistem të brishtë shëndetësor të përpëlitur për të përballuar një shpërthim rastesh.

Kaosi dhe rrëmuja është një kontrast i fortë me fillimin e vitit, kur Pekini tregoi suksesin e masave të tij të kontrollit të Covid duke e mbajtur koronavirusin kryesisht larg Lojërave Olimpike Dimërore.

Gjatë harkut kohor të një viti, politika karakteristike e pandemisë e Xi është kthyer nga një burim legjitimiteti për Partinë Komuniste, në pushtet në një krizë spirale që kërcënon ta minojë atë.

Ndërsa një valë e paprecedentë infeksionesh dhe vdekjesh përfshinë vendin, shumë kanë vënë në pikëpyetje pse pasi sakrifikoi aq shumë nën zero-Covid dhe priti kaq gjatë për t’u rihapur, qeveria në fund e la virusin të shqyejë një popullatë me pak paralajmërim ose përgatitje paraprake.

Ndërsa viti 2022 po i afrohet fundit, CNN shikon mbrapa në pesë ngjarje kyçe të vitit për politikën e Kinës për zero-Covid.

Lojërat Olimpike Dimërore të Pekinit

Lojërat rezultuan të ishin një sukses i jashtëzakonshëm për strategjinë zero-Covid të Kinës.

Në flluskën e saj olimpike të mbyllur fort, të menaxhuar me përpikmëri, maskat e fytyrës të kudogjendura, spërkatja e pafundme me dezinfektantë dhe testimi rigoroz i përditshëm dhanë rezultat. Çdo vizitor i infektuar që mbërrinte në vend u identifikua me shpejtësi dhe rastet e tyre u frenuan, duke lejuar që Lojërat Olimpike Dimërore të zhvillohen kryesisht pa Covid, edhe pse varianti Omicron u tërbua në të gjithë botën.

Suksesi i shtoi narrativës së partisë se sistemi i saj politik është superior ndaj atyre të demokracive perëndimore në trajtimin e pandemisë – një mesazh që Xi e kishte çuar vazhdimisht në shtëpi ndërsa përgatitej për një mandat të tretë në pushtet.

Ai gjithashtu rriti besimin e Kinës se libri i saj i rregulluar me zero-Covid i bllokimeve, karantinave, testimeve masive dhe gjurmimit të kontakteve mund të ndërtojë një mbrojtje efektive kundër Omicron shumë të transmetueshme dhe të përmbajë përhapjen e tij. Në fillim të Lojërave, këto masa funksionuan në janar për të zbutur shpërthimin e parë të Omicron të vendit në Tianjin, një qytet port afër Pekinit.

Bllokimi i Shangait

Por nuk u desh shumë kohë që Omicron të depërtonte në të çarat e zero-Covid. Nga mesi i marsit, Kina po luftonte me shpërthimin e saj më të keq Covid që nga vala fillestare e pandemisë, duke raportuar mijëra raste të reja në ditë, nga provinca veriore Jilin në Guangdong në jug.

Qendra financiare e Shangait u bë shpejt epiqendra. Zyrtarët lokalë fillimisht mohuan që një bllokim në mbarë qytetin ishte i nevojshëm, por më pas u vendos pasi qyteti raportoi 3,500 infeksione ditore.

Bllokimi dy-mujor u bë një simbol i shndritshëm i kostove ekonomike dhe sociale të zero-Covid. Në qytetin më të pasur dhe më magjepsës të vendit, banorët ishin subjekt i mungesës së gjerë të ushqimit, mungesës së kujdesit mjekësor urgjent, objekteve spartane të izolimit dhe dezinfektimit të detyruar të shtëpive të tyre. Masat drakoniane shkaktuan valë protestash, duke gërryer rëndë besimin e publikut në qeverinë e Shangait.

Bllokimi bëri kërdinë edhe në ekonomi. PBB-ja e Kinës u tkurr me 2.6% në tre muajt që përfundojnë në qershor, ndërsa papunësia e të rinjve arriti një rekord prej afro 20%.

Por bllokimi i kushtueshëm nuk e shtyu Kinën të largohej nga qasja e saj e tolerancës zero. Përkundrazi, zyrtarët e përshëndetën atë si një fitore në luftën kundër Covid. Qeveritë e tjera vendore dolën me mësimin se duhet të frenojnë infeksionet me çdo kusht, përpara se shpërthimet të dalin jashtë kontrollit.

Kongresi i Partisë

Ndërsa kongresi kombëtar shumë i rëndësishëm i partisë afrohej, presioni vetëm sa u rrit.

Pasi u lidh aq ngushtë me zero-Covid, Xi ishte mbërthyer në një kurth të krijuar nga ai vetë. Ai nuk mund të përballonte të largohej prej tij, rritja e mundshme e infeksioneve dhe vdekjeve që përbënte një rrezik shumë të madh për autoritetin e tij përpara se të siguronte mandatin e tij të tretë që thyen normat në kongres.

Dhe kështu, në vend që të vaksinonin të moshuarit dhe të forconin kapacitetin e ICU, autoritetet humbën muajt e ardhshëm vendimtarë duke ndërtuar objekte më të mëdha karantine, duke bërë testime masive më të shpeshta dhe duke vendosur bllokime më të gjera që në një moment prekën më shumë se 300 milionë njerëz.

Por edhe masat më të rrepta nuk arritën të zbusin përhapjen e Omicron. Deri në tetor, Kina po raportonte përsëri mijëra infeksione ditore. Mes zhgënjimit në rritje të publikut, People’s Daily, zëdhënësi kryesor i partisë, këmbënguli se zero-Covid është “i qëndrueshëm” dhe “zgjedhja më e mirë” e vendit.

Në hapjen e kongresit, Xi dha një miratim gjithëpërfshirës të politikës së tij Covid, duke thënë se ajo “kishte prioritizuar njerëzit dhe jetën e tyre mbi gjithçka tjetër”. Ai shënoi një fitore të madhe politike, duke siguruar një mandat të tretë dhe duke grumbulluar radhët e larta të partisë me aleatë të vendosur – përfshirë ata që kishin zbatuar besnikërisht politikat e tij Covid.

Zyrtarët e morën aludimin dhe u bënë gjithnjë e më të zellshëm në zbatimin e zero-Covid, duke shkatërruar shpresat se vendi mund të hapet pas kongresit.

Protestat mbarëkombëtare

Ndërsa kufizimet u shtrënguan, më shumë vuajtje dhe tragjedi u shfaqën nga bllokimet e pandërprera.

Punëtorët migrantë braktisën masivisht një fabrikë të mbyllur të Foxconn, duke ecur me kilometra për t’i shpëtuar një shpërthimi në vendin më të madh të montimit të iPhone në Kinë. Një djalë 3-vjeçar vdiq nga helmimi me gaz në izolim pasi u bllokua që të dërgohej menjëherë në spital. Një vajzë 4-muajshe ka ndërruar jetë në karantinë në hotel pas një vonese prej 12 orësh në kujdesin mjekësor.

Më pas, në fund të nëntorit, një zjarr vdekjeprurës në një apartament në qytetin perëndimor të Urumqit më në fund ndezi zemërimin e publikut që kishte zier prej muajsh. Shumë besonin se masat e bllokimit kishin penguar përpjekjet e shpëtimit, pavarësisht mohimeve zyrtare.

Protestat shpërthyen në të gjithë vendin, në një shkallë të paparë në dekada. Në kampuset universitare dhe rrugët e qyteteve të mëdha, turmat u mblodhën për të bërë thirrje për t’i dhënë fund testeve dhe bllokimeve të pandërprera Covid, me censurë dënuese dhe duke kërkuar liri më të mëdha politike.

Në Shangai, protestuesit madje kërkuan që Xi të jepte dorëheqjen – një akt i paimagjinueshëm i sfidës politike ndaj liderit më të fuqishëm dhe autoritar të vendit në dekada.

Demonstratat mbarëkombëtare përbënin një sfidë të paprecedentë për Xi. Deri atëherë, Omicron me sa duket kishte dalë jashtë kontrollit, me vendin që regjistronte një rekord ditor prej më shumë se 40,000 infeksionesh dhe tendosja ekonomike u bë shumë e rëndë, me qeveritë lokale që u mbaronin paratë cash për të paguar fatura të mëdha bllokimi.

Rihapja e rastësishme

Në një përpjekje të dukshme për të qetësuar protestuesit, disa qytete filluan të lirojnë kufizimet.

Më pas, më 7 dhjetor, qeveria qendrore njoftoi një rishikim drastik të qasjes, duke rikthyer bllokimet, duke testuar dhe duke i lejuar banorët të izolohen në shtëpi – duke braktisur në mënyrë efektive zero-Covid.

Media shtetërore dhe zyrtarët shëndetësorë që atëherë janë kthyer nga predikimi i rreziqeve të virusit në minimizimin e kërcënimit të tij.

Ndërsa lehtësimi i kufizimeve mbytëse është një lehtësim i shumëpritur për shumë njerëz, e papritura dhe rastësia e tij ka kapur një publik të papërgatitur dhe i ka lënë ata të kujdesen për veten e tyre.

Ilaçet e ftohjes dhe etheve pa recetë, të cilat ishin kufizuar nga blerja e ‘zero-Covid’ – u shitën menjëherë në farmaci dhe në faqet e blerjeve në internet. Jashtë klinikave dhe dhomave të urgjencës spitalore janë krijuar radhë të mëdha me pacientë, shumë të moshuar. Krematoriumet po përpiqen të mbajnë hapin me një fluks trupash.

Mes kaosit, qeveria ka ndaluar raportimin e pjesës më të madhe të infeksioneve Covid të vendit dhe ka ngushtuar kriteret e saj për numërimin e vdekjeve nga Covid në një mënyrë që Organizata Botërore e Shëndetësisë paralajmëroi se “do të nënvlerësonte shumë numrin e vërtetë të vdekjeve”.

Ndërsa kjo lëvizje ka marrë në konsideratë panikun e publikut, nëntonet politike janë gjithashtu të vështira për t’u humbur.

Për gati tre vjet, numri i ulët i rasteve me Covid në Kinë dhe numri i vdekjeve në krahasim me vende si Shtetet e Bashkuara ishte mbajtur si një masë e meritës dhe legjitimitetit të partisë.

Tani, shkalla e vërtetë e shpërthimit dhe vdekjeve mund t’i jepte një goditje të rëndë besueshmërisë së një qeverie që kishte justifikuar vite të tëra kufizimesh të dhimbshme me arsyetimin se ato ishin të nevojshme për të shpëtuar jetë.

Disa studime kanë vlerësuar se rihapja e papritur dhe e papërgatitur e Kinës mund të çojë në gati një milion vdekje – afër numrit të vdekjeve nga Covid në SHBA.

Ndërsa Kina hyn në dimrin e saj të tretë – dhe më të errët – pandemik, zero-Covid më në fund ka vdekur, por pasojat nga rënia e saj do ta ndjekin vendin në vitin e ardhshëm.

Bota Analiza e CNN Xi Jinping