Bota 9 Tetor 2022, 13:36

· Bota

Shkruar nga Pamfleti
· Bota

PARIS, FRANCE - MAY 29, 2017 : Vladimir Putin, the President of Russian Federation in press conference at the Palace of Versailles in the Battles gallery after a working visit with french President.

Shtatë muaj pas luftës në Ukrainë, vlerësimet në Perëndim, dhe NATO në veçanti, kanë ndryshuar për sa i përket rezultatit, por shqetësimi, nëse jo frika, për atë që do të ndodhë mbetet. Sukseset e para të ushtrisë ruse në Ukrainë kishin shkaktuar frikën e një fitoreje, ende të mundshme në atë kohë.

Sa larg do të kishte shkuar Vladimir Putin nëse do të ishte në gjendje të arrinte qëllimet e tij në front? Tani, me ukrainasit që po rifitojnë terrenin e humbur dhe rusët kanë braktisur pajisjet ushtarake, si dhe shumë të vdekur, frika ka ndryshuar shenjë. Po sikur Putin të humbasë luftën ?

Kërcënimet e Rusisë për të përdorur armë bërthamore, si dhe karta e lojës për të furnizuar Evropën me gaz natyror, shtojnë dëshirën e Perëndimit për të parë Ukrainën të fitojë. Por, siç thekson Bloomberg në analizën e saj, ata nuk janë aq të sigurt nëse duan që Putini të humbasë.

Referencat dhe kërcënimet bërthamore nuk po merren lehtë nga Joe Biden, i cili paralajmëroi të enjten se ato mund të mos jenë bllofe.

“Ne po përpiqemi të kuptojmë se cila është alternativa e Putinit. Ku ndalon? Ku e gjen një rrugëdalje? Cili është pozicioni i tij kur humbet jo vetëm prestigjin e tij, por edhe pushtetin e rëndësishëm në Rusi?’ tha Biden.

Analistët vlerësojnë se Putini i kapur praktikisht e ka përjashtuar dialogun dhe nuk ka vend për manovrim. Rekrutët mund të mos japin zgjidhje në fushën ushtarake. Por këto mund ta bëjnë atë më kërcënues. NATO është e shqetësuar se lufta në Ukrainë mund të zgjasë me vite, por ata nuk shohin një fitore të shpejtë, me afrimin e dimrit që do të ngrijë palët ndërluftuese.

Analistët argumentojnë megjithatë se Kievi mund t’i mbajë forcat e Moskës të zënë deri në verën e ardhshme. Nëse rryma e armëve perëndimore ruhet, ata besojnë se pjesa më e madhe e territorit të pushtuar nga rusët do të çlirohet brenda 3-6 muajve. Nga ana tjetër ata shohin se,pavarësisht mobilizimit, ajo që Rusia mund të kërkojë tani është një konflikt i zgjatur që do të zgjasë me vite dhe do të ketë shpërthime periodike.

Përballë kësaj, frika po ringjallet se Putini do të vendosë se nuk ka alternativë veçse të përshkallëzohet më tej , me sulme edhe më të mëdha në termocentralet e Ukrainës dhe objektet e tjera civile, ose përdorimin e armëve kimike ose bërthamore. Sabotimi i tubacioneve Nord Stream ka ngritur shqetësime se infrastruktura energjetike e Evropës mund të jetë gjithashtu një objektiv.

Një Putin i plotë mund të bëhet mjaft i rrezikshëm dhe i pamatur, tha drejtori i CIA-s, William Burns në një intervistë me CBS këtë javë. Deri më sot, ne kemi parë Rusinë (dhe Putinin) të mbështesin me zjarr disa “vija të kuqe”, por në proces nuk hakmerren masivisht ose nuk përpiqen të mbulojnë sulmet nën të cilat ndodhet. Kjo ka kufijtë e saj: një humbje më e gjerë në Ukrainë do të ishte e tepërt për ta mbuluar edhe një Putin.

Bota