Politike30 Janar 2023, 12:10

Ankand për një furrë buke, zbulohet çështja që çoi ish-ministrin e Ramës në SPAK

Shkruar nga Pamfleti
Ankand për një furrë buke, zbulohet çështja që

Ish-ministri i Financave, Shkëlqim Cani është paraqitur në Prokurorinë e Posaçme mëngjesin e sotëm, ku është marrë në pyetje për 2 orë e 30 minuta.

Sipas burimeve jozyrtare, Cani është thirrur për një çështje që lidhet me privatizimin e një ndërtese.

Kallëzimi është bërë në muajin shtator 2022 nga një grup ish-pronarësh të tokës ku ndodhet një ish-furrë e bukës në Tiranë.

Ata pretendojnë se e kanë fituar të drejtën e tokës jo vetëm me vendim të AKKP, por edhe me vendim gjykate të Gjykatës së Lartë dhe Kushtetuese.

Nga ana tjetër, disa ministri, përfshirë dhe Ministrinë e Financave, janë përfshirë në një procedurë ankandi të privatizimit të objektit dhe tokës.

Këtë procedurë e ka fituar një subjekt tjetër dhe jo pronarët e tokës.

Pas daljes nga SPAK, ish-ministri Cani ka dhënë një prononcim për mediat teksa ka thënë se nuk është surprizuar që është pyetur për këtë çështje teksa ka deklaruar se është i gatshëm të paraqitet për të treguar vetëm të vërtetën.

I pyetur se çfarë pret nga SPAK përsa i përket çështjes së inceneratorëve, Cani ka thënë se pret vetëm drejtësi.

Dëshmoi mbi dy orë në SPAK, Shkëlqim Cani: Nuk u thirra për inceneratorët!

Politike #Shkëlqim Cani SPAK