Bota12 Maj 2022, 13:45

Aplikimi i Finlandës për t'u anëtarësuar në NATO, reagon Kremlini: Ky është kërcënim për Rusinë!

Shkruar nga Pamfleti
Aplikimi i Finlandës për t'u anëtarësuar në

Kremlini thotë se plani i Finlandës për t’u bashkuar me NATO-n është padyshim një kërcënim për Rusinë dhe se zgjerimi i bllokut ushtarak nuk do ta bëjë Evropën apo botën më të qëndrueshme.

Duke folur me gazetarët në një telefonatë-konferencë, zëdhënësi i Kremlinit Dmitry Peskov tha se hapat e ndërmarra nga Finlanda për t’u bashkuar me NATO-n ishin një shkak për keqardhje dhe një arsye për të imponuar një përgjigje simetrike, raporton agjencia e lajmeve Reuters.

Ai shtoi se Finlanda kishte ndërmarrë “hapa jomiqësorë” kundër Rusisë.

I pyetur se çfarë forme do të kishte reagimi i Rusisë, ai tha: “Gjithçka do të varet nga mënyra se si do të zhvillohet ky proces i zgjerimit të NATO-s, shkalla në të cilën infrastruktura ushtarake lëviz më pranë kufijve tanë”.

Ditën e sotme Presidenti dhe Kryeministrja e Finlandës deklaruan mbështetjen e tyre për anëtarësimin e vendit në Organizatën e Traktatit të Atlantikut të Veriut, një vendim që me siguri do të sjellë reagimin e Rusisë, vend me të cilin Finlanda ndan më shumë se 1800 kilometra kufi tokësor.

Bota #Rusia #Finlanda