Bota17 Maj 2022, 22:01

Arsenali i lartë ushtarak që zotërojnë Finlanda me Suedinë dhe pse NATO po i pret “krahëhapur”

Shkruar nga Pamfleti

Ajo ka stokun më të madh të artilerisë me rreze të gjatë veprimi, duke përfshirë më shumë se 700 hauci, së bashku me dhjetëra mortaja të rënda dhe artileri raketash. Këto armë kanë shkuar dhe në Ukrainë dhe kanë treguar se sa lehtë shkatërrohen tanket ruse. Por, ndryshe nga Kievi, Finlanda operon me disa prej sistemeve më të sofistikuara, siç është sistemi raketor M270 i prodhuar nga Amerika.

Shkruan Chris Pleasance

Kur Putin urdhëroi luftën kundër Ukrainës në shkurt, ai e justifikoi duke thënë se nuk mund të lejonte që NATO të vinte te dera e tij.

Por lëvizja ka rezultuar në efekt të kundërt, me Finlandën dhe Suedinë që tani janë vendosur të thyejnë dekadat e neutralitetit dhe t’i bashkohen NATO-s, duke e çuar aleancën në një shtrirje prej 800 miljesh të kufirit rus.

Shefi i NATO-s Jens Stoltenburg thotë se ata do të priten “me krahë hapur” dhe është e lehtë të kuptohet pse. Me ta ata sjellin dhjetëra mijëra trupa, një arsenal të frikshëm artilerie, aftësi spiunazhi të nivelit të lartë dhe disa nga nëndetëset më të qeta dhe më vdekjeprurëse në botë.


Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë VIRAL në facebook : PAMFLETI

Dhe, më e rëndësishmja, të gjitha këto përforcime do të pozicionohen pranë shteteve baltike të Estonisë, Letonisë dhe Lituanisë, të cilat kanë qenë prej kohësh pika më e dobët e NATO-s dhe anëtarët më të mundshëm për t’u sulmuar.

Finlanda ka një ushtri të vogël, por shumë të specializuar, pothuajse qëllimi i vetëm i së cilës është përgatitja për një sulm nga Rusia. Edhe pse ka vetëm rreth 20,000 trupa aktive, vendi ka ende shërbimin e detyrueshëm ushtarak.

Kjo do të thotë se forca e saj mund të rritet shpejt në një forcë prej 280,000 personash plus 900,000 të tjerë ushtarakë në rezervë.

Ajo ka gjithashtu stokun më të madh të artilerisë me rreze të gjatë veprimi, duke përfshirë më shumë se 700 hauci, së bashku me dhjetëra mortaja të rënda dhe artileri raketash.

Këto armë kanë shkuar dhe në Ukrainë dhe kanë treguar se sa lehtë shkatërrohen tanket ruse. Por, ndryshe nga Kievi, Finlanda operon me disa prej sistemeve më të sofistikuara, siç është sistemi raketor M270 i prodhuar nga Amerika.

Ajo posedon gjithashtu sasi të mëdha raketash kundërajrore të cilat kanë bërë “kërdinë” në Ukrainë dhe së fundmi ka blerë 64 avionë F-35.

Sa i takon Suedisë, ajo nuk ndan kufi të drejtpërdrejtë tokësor me Rusinë, por shikon përtej Detit Baltik deri në enklavën evropiane të Rusisë, Kaliningrad, nga e cila mund të vijë sulmi.

Forcat tokësore nuk përputhen me ato të Finlandës – por ajo ka një grup të madh anijesh sulmi, një forcë më të madhe ajrore dhe disa nga nëndetëset më të qeta dhe më vdekjeprurëse në botë.

Në fakt, nëndetëset suedeze janë aq të fshehta sa në një rast gjatë stërvitjeve stërvitore në fund të viteve 2000, njëra prej tyre arriti t’i shmangej edhe “Ronald Reaganit”, një nga transportuesit më të famshëm amerikanë.

Suedia posedon gjithashtu një flotë të madhe anijesh – CB90 – të cilat janë shumë të manovrueshme, mund të mbajnë mina detare dhe raketa Hellfire dhe të transportojnë gjysmë toge ushtarësh plotësisht të armatosur.

Finlanda ka qenë e lidhur me një kod neutraliteti që nga fundi i Luftës së Dimrit, si pjesë e një marrëveshjeje paqeje që nënshkroi me Bashkimin Sovjetik, dhe neutraliteti i vetë Suedisë daton që nga epoka e Napoleonit. Por të dyja vendet kanë vendosur të shkëputen. Përshtati “Pamfleti” nga “Daily Mail

Bota #Finalnda arme Suedi