Kronike26 Korrik 2022, 09:38

Artan Hoxha: Javën e kaluar në Shqipëri brenda 48 orësh kanë hyrë 2.2 ton kokainë

Shkruar nga Pamfleti
Artan Hoxha: Javën e kaluar në Shqipëri brenda 48 orësh

Gazetari Artan Hoxha teksa ka komentuar lidhjet e krimit me politikën shqiptare, ka deklaruar se vetëm një javë më parë janë futur në Shqipëri 2.2 ton kokainë brenda 48 orëve.

Sipas tij, Shqipëria shfrytëzohet nga trafikantët e drogës si një bazë e sigurt për të kaluar drogën.

 Hoxha deklaroi se Shqipëria në çdo raport ndërkombëtar është bazë operacionale e trafikut të kokainës.

“Jemi vend origjine për kanabis, por për kokainën jemi bazë e rëndësishme operacionale. Vetëm javës së kaluar po t’i referohemi kanë hyrë 1 ton kokainë në Durrës dhe të paktën 1.2 ton ka hyrë në grykëderdhje të Ishmit që s’e gjetëm ku ishte.Pamë një skaf të djegur me tre motorë, 300 kuaj fuqi secili na thanë e dogji FRONTEX, Guardia di Finanza, Policia Shqiptare, në fund pamë një mjet të djegur dhe aty u mbyll.

Te rasti i Durrësit nën hetim janë për kontrabandë se kanë vajtur për të vjedhur banane ndërsa te rasti tjetër kemi përdorim të mjeteve motorike pa leje.

Brenda 48 orësh në Shqipëri kanë hyrë të paktën 2.2 ton kokainë, sasi shumë e madhe. Nuk e ka kurrë Shqipëria mundësinë të ketë treg të brendshëm, e kanë shfrytëzuar vendin tonë, siguria shumë e dobët, kanë zgjedhur Shqipërinë si bazë të sigurt, se kanë garanci. Garancia më e rëndësishme se korrupsioni.”, tha Hoxha gjatë një interviste televizive.

Kronike #2.2 ton kokainë Artan Hoxha Shqiperi