Bota 2 Shkurt 2023, 11:42

Austria dëbon katër diplomatë rusë, vepruan në kundërshtim me statusin e tyre diplomatik

Shkruar nga Pamfleti
Austria dëbon katër diplomatë rusë, vepruan në

Austria dëbon katër diplomatë rusë, vepruan në kundërshtim me statusin e tyre diplomatik

Ministria e Jashtme e Austrisë njoftoi se ditën e sotme (2 shkurt) ka dëbuar katër diplomatë rusë për veprime që bien ndesh me statusin e tyre diplomatik.

Ministria e Jashtme tha në një deklaratë të shkurtër se dy diplomatë në Ambasadën Ruse ishin “angazhuar në akte të papajtueshme me statusin e tyre diplomatik” dhe dy në misionin e përhershëm në Kombet e Bashkuara në Vjenë “kanë kryer akte të papajtueshme me Marrëveshjen e Selisë”, por që nuk u zhvillua më tepër. Diplomatëve iu dha një javë kohë të largoheshin nga Austria.

Vendet e Evropës Perëndimore dhe Rusia kanë dëbuar diplomatët e njëri-tjetrit në disa raste që nga fillimi i pushtimit të plotë të Ukrainës nga Moska gati një vit më parë. Austria, një anëtare e Bashkimit Evropian që ka një politikë të neutralitetit ushtarak. Ajo i ka dhënë ndihmë Ukrainës, por jo pajisje ushtarake.

Presidenti Alexander Van der Bellen ishte në Kiev të mërkurën në një udhëtim që synonte të nënvizonte solidaritetin e Austrisë. Deri tani, shumë shtete të BE-së kanë dëbuar diplomatë rusë pas dënimit ndërkombëtar të mizorive që pretendohet se forcat ruse kanë kryer ndaj civilëve ukrainas.

Vjena është shtëpia e agjencive të OKB-së, përfshirë Agjencinë Ndërkombëtare të Energjisë Atomike dhe Zyrën e OKB-së për Drogën dhe Krimin.

Bota #Diplomatë rusë austria dëbim