Showbiz11 Janar 2023, 09:26

Nga humbja e virgjërisë tek konflikti më vëllain, fragmentet më tronditëse në librin e Harry-t

Shkruar nga Pamfleti
Nga humbja e virgjërisë tek konflikti më vëllain, fragmentet

Libri i Princ Harryt, ka tronditur dhe mahnitur gjithë botën. Ai ka zbuluar disa të pathëna në librin e tij.

Kapitujt zbulojnë një të vërtetë personale tronditëse pas tjetrës, duke përfshirë mënyrën se si duka humbi virgjërinë, ditën kur rikrijoi momentet e fundit të nënës së tij dhe luftën brutale fizike që pati me vëllain e tij, Princin William.

Më poshtë do të gjeni 10 fragmentet më pikante të librit. 

1-Princi William dyshohet se sulmoi Princin Harryn

Harry përshkruan një bisedë të nxehtë me vëllain e tij më të madh, Princin William, e cila rezultoi në një grindje fizike në 2019.

Ndërsa ishte në shtëpinë e tij në Nottingham Cottage në Kensington Palace, Harry shkruan se William e quajti Meghan, Dukeshën e Sussex-it, “të vështirë”, “të vrazhdë” dhe “gërryes”.

Më pas u shkëmbyen fyerje, shkruan Harry, dhe William pretendoi se po përpiqej ta ndihmonte. “A je serioz? Më ndihmo? Më fal – kështu e quan? Po më ndihmon?” Harri kujton se kishte pyetur vëllanë e tij.

Komenti e tërboi William-in, thotë Harry. Duke u përpjekur për të ulur tensionin, Harry i ofroi William një gotë ujë, duke i thënë: “Willy, nuk mund të flas me ty kur je kështu.”

Uilliam i kërkoi Harrit që ta godiste atë, duke përmendur grindjet që kishin pasur kur ishin fëmijë, por Harry nuk pranoi. William u largua nga shtëpia, por u kthye “i penduar dhe kërkoi falje”, shkruan Harry, duke kujtuar se William më pas i tha: “Nuk ke nevojë t’i tregosh Megut për këtë”.

“Do të thuash që më sulmove?” tha Harri.

2-Ai e humbi virgjërinë nga një “zonjë e moshuar”

Duka i Sussex përfshiu një anekdotë shumë personale në kujtimet e tij: momentin kur bëri seks për herë të parë. Harry thotë se e humbi virgjërinë nga një “zonjë e moshuar” e cila “i donte shumë kuajt”.

3– Kate e bëri Meghan të qajë për fustanin e vajzës me lule të Princeshës Charlotte.

Një mosmarrëveshje e supozuar që ndodhi midis Dukeshës Meghan dhe Catherine, Princeshës së Uellsit, është shqyrtuar gjerësisht pasi Meghan hodhi poshtë një histori tabloid që pretendonte se ajo e bëri Kate të qante në ditët para dasmës së saj në 2018 me Harry-n.

Në një intervistë të vitit 2021 me Oprah Winfrey, Meghan këmbënguli se “ndodhi e kundërta”. Tani, Spare ofron më shumë njohuri për mosmarrëveshjen.

Daily Mail fillimisht raportoi se Meghan ofendoi Kate gjatë një telefonate në të cilën ajo tha se familja mbretërore, e cila kohët e fundit lindi, kishte “trurin e foshnjës” .

-William dhe Kate inkurajuan Harry-n të vishte kostumin e tij famëkeq nazist.
Harry kujton debatin mes veshjes si nazist ose pilot për një festë me kostume me temë “Native dhe Koloniale” në vitin 2005. Ai dyshohet se kërkoi këshilla nga vëllai i tij më i madh dhe kunata.

“I telefonova Willy dhe Kate, i pyeta se çfarë mendonin. Uniformë naziste, ata thanë,” shkruan Harry, duke thënë se më pas provoi kostumin para tyre. “Ata të dy ulërinin. Më keq se veshja me leotard të Willy! Shumë më qesharake! E cila, përsëri, ishte thelbi.”

Harry shkoi me pamjen naziste dhe menjëherë pas kësaj, një foto e tij duke festuar me një këmishë të bardhë ushtarake dhe shirit të kuq svastika u bë kryefjalë në gazetat britanike dhe në mbarë botën. Incidenti ndodhi dy javë para 60-vjetorit të çlirimit të kampit të përqendrimit të Aushvicit.

5-Harry dhe William i kërkuan Charles të mos martohej me Camilla.
Vëllezërit mbretërorë dyshohet se i thanë babait të tyre, mbretit Charles III, që të mos martohej me Camilla, tani bashkëshorte mbretëreshë.

“Pavarësisht se Willy dhe unë i kërkuam që të mos e bënte këtë, Pa po shkonte përpara. Ia pompuam dorën, i uruam mirë. Pa ndjenja të vështira,” shkruan Harry. “Ne e kuptuam se ai më në fund do të ishte me gruan që donte, gruan që kishte dashur gjithmonë. Fati mund të ketë menduar për të në radhë të parë. Çfarëdo hidhërimi apo pikëllimi që ndienim për mbylljen e një laku tjetër në historinë e mamit, ne e kuptuam se ishte përveçse qëllimi”.

6-Harry rikrijoi momentet e fundit të Princeshës Diana.
Në një pasazh zemërthyes, Duka i Sussex-it kujton vozitjen nëpër të njëjtin tunel në Paris, ku Diana u përplas fatal me makinë në 1997. Në atë kohë, Harry ishte 23 vjeç dhe merrte pjesë në gjysmëfinalen e Kupës së Botës Rugby 2007 në Paris.

“Kupa e Botës më dha një shofer dhe në natën time të parë në Qytetin e Dritës e pyeta nëse e njihte tunelin ku mamaja ime … I pashë sytë e tij në pamjen e pasme, duke u rritur. Tuneli quhet Pont de l “Alma, i thashë”, shkruan ai.

Harry thotë se ai i kërkoi shoferit të kalonte përmes tunelit me 65 milje në orë, “Shpejtësia e saktë që makina e mamasë supozohej se ishte duke ecur, sipas policisë, në momentin e përplasjes. Jo 120 milje në orë, siç raportoi shtypi fillimisht. “

7-Harry foli me një medium për të kontaktuar nënën e tij në jetën e përtejme.
Harry shkruan në kujtimet e tij se ai kërkoi ndihmën e një gruaje që “pretendonte se kishte fuqi” që mund të transmetonte mesazhe nga njerëzit që kanë transmetuar, përfshirë nënën e tij, princeshën e ndjerë Diana.

“Ju po jetoni jetën që ajo nuk mundi. Ju po jetoni jetën që ajo donte për ju”, tha gruaja, të cilës Harry nuk i referohet si psikike apo medium. Gruaja i tha gjithashtu Harrit se Diana ishte me të “për momentin”, një mesazh që e bëri qafën e tij të ngrohej dhe sytë i lotoheshin.

| Ai zbulon se ka vrarë 25 talebanë

Harry shkruan në Spare se ai vrau 25 njerëz ndërsa ishte i vendosur në Afganistan gjatë shërbimit të tij për Ushtrinë Britanike.

“Shumica e ushtarëve nuk e dinë saktësisht se sa vrasje kanë meritën e tyre. Në kushte beteje, ju shpesh qëlloni pa dallim,” shkruan ai. “Megjithatë, në epokën e Apache-ve dhe laptopëve, gjithçka që bëra gjatë dy turneve të detyrës ishte regjistruar dhe vulosur me kohë. Gjithmonë mund të tregoja saktësisht se sa luftëtarë armik kisha vrarë. Dhe më dukej thelbësore të mos kini frikë nga kjo shifër. Ndër shumë gjëra që mësova në Forcat e Armatosura, një nga më të rëndësishmet ishte të mbaja llogari për veprimet e mia”.

9-Ai kujton fjalët e tij të fundit drejtuar Mbretëreshës Elizabeth II.
Harry fluturoi drejtpërdrejt nga Londra në Kalanë Balmoral, në Skoci, me Mbretin Charles III dhe Princin William kur dëgjuan se Mbretëresha Elizabeth ishte e sëmurë më 8 shtator, por ai ende nuk arriti në kohë për t’i thënë lamtumirë gjyshes së tij para vdekjes së saj .

Kur arriti ta takonte disa orë më vonë, ai shkruan në kujtimet e tij, se ai pëshpëriti se “shpresonte që ajo të ishte e lumtur” dhe se ajo do të ishte së shpejti me gjyshin e tij, Princin Philip. (Filipi vdiq më 9 prill 2021, në moshën 99 vjeçare dhe mbretëresha vdiq më 8 shtator 2022, në moshën 96 vjeçare.) Ai gjithashtu i tha mbretëreshës – monarkut më jetëgjatë të Britanisë – se ai “e admironte që e kishte përmbushur atë. detyrat deri në fund”.

10-William nuk ishte njeriu i tij më i mirë.
Mbreti shkruan në kapelën rezervë se ai në fakt nuk zgjodhi vëllain më të madh Princin William për të qenë bashkëshorti i tij në dasmën e tij me Meghan Markle, siç pretendoi fillimisht Pallati Buckingham. Harry shkruan se në vend të kësaj ai zgjodhi ” shokun e tij të vjetër Charlie ” për të përmbushur detyrat e njeriut më të mirë.

Showbiz libër princ harry tronditje