Aktualitet 1 Qershor 2018, 18:05

“Babala” azil në Kosovë, Lulzim Basha në kërkim të një kauze

Shkruar nga Pamfleti
“Babala” azil në Kosovë, Lulzim Basha në kërkim

“Babala” azil në Kosovë, Lulzim Basha në kërkim të një kauze

Një media nxori lajmin sot se kryetari i Partisë Demokratike Lulzim Basha është mbajtur nën survejim nga Policia e Shtetit 24 orë më 24 orë. Një lajm që u hodh si rastësisht në këtë situatë vërtetë të tensionuar politike, ku gjithçka që bëhet publike merret si e vërtetë në kontekstin që duan palët.

Me sa duket dhe vetë Lulzim Bashës i ka pëlqyer një lajm i tillë, pa e akuzuar se mund të ketë qënë dhe ai apo bashkëpuntorët e tij prodhuesit e kësaj situate apo lajmi me teori konspirative brenda.
E themi se i ka pëlqyer, sepse sipas medias që e publikoi e para si lajm, kreu i opozitës kur u pyet në lidhje me këtë fakt as nuk e pohoi dhe as nuk e mohoi këtë informacion. Por pavarësisht kësaj, Basha siguroi se do të vijojë aksionin e tij opozitar, nënvizon media.

“Në çdo rrethanë, unë do të vazhdoj aktivitetin tim opozitar”, thot Basha, duke u lënë “fushë” të lirë veprimi të gjithë hamendësimeve të mundshme për “survejimin” e tij dhe arsyeve të këtij “survejimi”.
Por me sa duket Lulzim Basha, ndoshta i nxitur dhe nga këshilltarët e tij e ka parë si një kauzë të mundshme lajmin e dhënë nga media për survejimin e tij 24 orë nga policia.

Pasi dhe “Babalja” me gjithë kontradiksionet që ekzistojnë në video-përgjimin e pretenduar me vëllain e ministrit të Brendshëm Fatmir Xhafaj, nuk është se prodhoi ndonjë përfitim politik për opozitën.
Përkundrazi, tentativa e të gjithëve për ta lënë këtë “patate” të nxehtë në duart e njëri tjetrit, duke filluar nga Basha, vijuar me deputetët, gazetarin e në fund vetë “Babalen”, sidomos pas kërkimit të azilit në Kosovë të këtij i fundit, i krijoi një kosto të fortë PD.

Shtuar këtu dhe faktin që nëse ekspertiza e huaj e nxjerr video-përgjimin fallco, gjasat janë të
mëdha dhe këtë e pranojnë dhe vetë ekspertët e PD, atëherë “gropa” politike është akoma më e madhe. Por dhe përgjegjësia penale.

Në këto kushte Lulzim Basha me rënien e “Babales” dhe ‘azilin’ politik të tij në Kosovë, është në kërkim të një kauze të re, të paktën sa të kalojë verën dhe të hyjë në vjeshtë.
Dhe lajmi për survejimin e tij nga policia, i ka ardhur Bashës për shtat, teksa ka mbledhur dhe njerëzit më të besuar të tij, ku pas një konsulte i ka dërguar në polici për tw kwrkuar shpjegime.

Policia e Shtetit ka bërë shpjegim publik duke deklaruar se ky është një spekulim mediatik. Sipas policisw media nuk ka kontaktuar me policinë e shtetit për të verifikuar një lajm të tillë.
Policia thekson se Lulzim Basha përfiton nga statusi si kryetar i opozitës, masa shtesë dhe shoqërohet nga forca të Gardës së Republikës.

Për mazhorancën ky është humori i radhës i Bashës dhe nuk duhet marrë seriozisht, teksa deputeti i kësaj partie, njëherësh dhe ish zv.drejtor i Përgjithshëm i Policisë së Shtetit kohë më parë, Pjerin Ndreu tallet me lajmin.

Ai ironizon teksa shkruan se: “Basha në survejim nga policia?! Hahaha…për çfarë ?! Se besoj se policia ka luksin me humbe kohën me gjëra që si vlejnë!”.

Gjithë kjo “furtunë” e ngritur dhe e përvetësuar shumë shpejt nga Lulzim Basha dhe bashkëpuntorët e tij tregon qartë se kreu i PD ka qënë dhe është në kërkim të një kauze, sado qesharake të jetë ajo.

Një kauzë për të bërë opozitë dhe për të bllokuar punimet e Kuvendit dhe miratimin e ligjeve deri më 28 qershor sëpaku, kur vendet e BE të vendosin nëse do të hapen negociatat ose jo.
Një përpjekje e Bashës për kauzën e radhës, tashmë që “Babalja” nuk po jep asnjë lloj produkti politik në favor të opozitës.(TemA)

Aktualitet