Anti-Mafia26 Tetor 2018, 15:51

“Banda e 4 balenave” në Durrës, në 469 përgjime, “stafi” me zyrtarët Dako, Bakaj, Mullaraj, Çela

Shkruar nga Pamfleti
“Banda e 4 balenave” në Durrës, në 469 përgjime,

“Banda e 4 balenave” në Durrës, në 469 përgjime, “stafi” me zyrtarët Dako, Bakaj, Mullaraj, Çela

Partnerët ndërkombëtarë, shpartallimin e bandës “Dako” të mos ia lënë në dorë, bandës “Rama-Xhafaj” dhe as  Arta Markut, por të veprojnë vetë, mbasi kjo bandë është vetë pushteti

Mund të duket çudi, por fakti, që “Xhuxhi”, prej 12 vitesh vjedhje, korrupsion, lidhje me krimin dhe marrje e mbajtje pushteti me kriminelë, nuk po preket nga asnjë institucion ligjzbatues, nuk ka lidhje vetëm më miliardat e korrupsionit me betonin dhe tenderët, një pjesë të të cilave, i paguan për të kaluar “lumin”, por së pari, me faktin, se në krye dhe poshtë tij, qëndrojnë banda të forta, që urdhërojnë drejtësinë të heshtë.

Përgjimet e publikuara, nga aktiviteti i bandës “Avdyli”, nuk janë as të parat e as të vetmet, që provojnë lidhjet aktive të Vangjush Dakos me grupet kriminale, sidomos me trafikantët, prej të cilëve mbushet “deti” me miliarda, përkundrazi, në dosjen hetimore “Marku”, janë edhe qindra biseda “më të zeza”, të 3 zyrtarëve të lartë, me banim në Durrës, miqë të afërt të Edi Ramës.

Këta të tre, me në krye Vangjush Dakon, përbëjnë grupin mbisundues, me pushtet e financa të fuqishme në Qarkun Durrës, të cilët quhen “Banda e 4 balenave”, që “shqyejnë” gjithçka, me kryetar Vangjush Dakon dhe me anëtarë, Afrim Bakaj, Alfred Mullaraj e Ardian Çela.

VANGJUSH DAKO, kryetari i bashkisë më të korruptuar në Shqipëri, “Xhuxhi” që ka kapur majat e hajdutërisë dhe sundimit nëpërmjet krimit dhe me mbrojtjen e botës së krimit, tashmë i mirënjohur si “idhulli” i Ramës.

AFRIM BAKAJ, një ish-ushtarak, i rekomanduar si antar i bandës “Dako”, prej botës së trafikantëve të drogës e prostitutave, emëruar nga Dako, si drejtor Transporti në Durrës, pajisur me një hotel-motel, qendër fshehjeje, të kriminelevë në kërkim dhe femrave të trafikuara. Në tetor 2013, rekomanduar nga Dako, emërohet drejtor i AKU të Shqipërisë, ku nisi dhe komandonte kontrabandën e mishit e pulave braziliane, kafesë, pijeve alkolike dhe ushqimeve të skaduara.

Pas 231 denoncimeve prej vartësve e policisë kufitare, dhe 11 dosjeve hetimore, për kontrabandën e miellit kancerogjen serb dhe të 2 dosjeve, për futjen e farës së hashashit si farë bimësh bujqësore, Edi Rama e shkarkoi nga drejtor në AKU, për ta emëruar 1 vit më parë, në detyrën e drejtorit të Portit Durrës, ku është edhe sot dhe “menazhon” gjithë aktivitetin e bandës ku bën pjesë e të bandave të tjera.

ALFRED MULLARAJ, me detyrë Kryetar i PS dhe Kryetar i Këshillit të Qarkut Durrës, shef i trafikut të drogës me maune, ku krejt “pa dashje”, iu arrestua vëllai Afrim Mullaraj, që po ngarkonte në maune sasi dorge për në Itali dhe bëri burg e u lira shumë shpejt si “ penduar”, aktualisht punësuar si edhe tranporti në bashkinë Durrës.

“Profesori” Mullaraj është “truri”, që ideon dhe realizon, skemat e veprimit dhe bashkëpunimit të “Banda e 4 balaneva”, me bandat e tjera në Durrës, Krujë, Kavajë, Lezhë, Shkodër, Gjirokastër, Vlorë, Elbasan, Laç e Fier, ndërkohë, që kontrollon gjithë emërimet në Durrës-Krujë, i skeduar me 8 dosje hetimore, të bllokuara nga Edi Rama.

ARDIAN ÇELA, drejtori i OSHEE, tepër i rëndësishëm në kupolën “Banda e 4 balenave”, që menazhon financimet e bizneseve, duke u faturuar energji elektrike, me vlerë sa harxhimi për ndriçim  një apartamenti. Ish-nënkryetar i Bashkisë Durrës, me 4 dosje penale në prokurori, për korrupsion 32 milionë euro, me pronat në bregdet, me qiratë objekteve, tenderët e rrugëve, banesat sociale, zhdukjen e taksave, por shpëtuar prej Edi Ramës, duke e hequr nga ajo detyrë dhe duke e emëruar, Kryeinspektor të IQT, ku punoi për Ramën dhe bandën, me lincecat e kontrabandës së karburanteve./Pamfleti

Anti-Mafia “Banda e 4 balenave” në Durrës “stafi” me zyrtarët Dako bakaj Çela Mullaraj në 469 përgjime