Bota 6 Prill 2022, 12:12

BE i kërkon të distancohet nga Putini, Vuçiç bisedë telefonike me despotin e Kremlinit

Shkruar nga Pamfleti
BE i kërkon të distancohet nga Putini, Vuçiç bisedë

BE i kërkon të distancohet nga Putini, Vuçiç bisedë telefonike me despotin e Kremlinit

Aleksandër Vuçiç, presidenti i Serbisë pas fitores së mandatit të radhës me 3 prill, këtë të mërkurë po zhvillon një bisedë telefonike me homologun e tij rus Vladimir Putin.

Mediat serbe bëjnë me dijes e komunikimi mes dy liderëve është në vazhdim dhe nuk ka më shumë detaje në lidhje me atë se çfarë ato po bisedojnë.

Ndërkohë kujtojmë se pas sigurimit të mandatit të ri në krye të shtetit  Serb, BE i kërkoi Vuçiç që të zgjidhte pozicionin e tij, në krahë të shumicës Perëndimoreqë janë kundër luftës në Ukrainë, apo do të vijojë në krahë të Rusisë.

Kujtojmë që menjëherë pas zgjedhjeve të 3 prillit, ku Aleksandar Vuçiç u rizgjodh President i Serbisë, Vladimir Putin nuk nguroi t’a uronte homologun e tij. Putin e quajti lidhje vëllazërore atë mes serbëve dhe rusëve.

Rajoni