Kosova22 Mars 2022, 12:56

‘BE-SHBA të na ndihmojnë për anëtarësimin në NATO’, Kurti: Evropa në rrezik, Putin mendon se është Stalini

Shkruar nga Pamfleti
‘BE-SHBA të na ndihmojnë për anëtarësimin në

'BE-SHBA të na ndihmojnë për anëtarësimin në NATO', Kurti: Evropa në rrezik, Putin mendon se është Stalini i shekullit 21

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, në një intervistë për BBC, ka folur për lidhjet miqësore që ka Serbia me Rusinë dhe rrezikun që ato paraqesin për Ballkanin Perëndimor.

Kurti shprehet se jo vetëm Ballkani, por edhe Evropa është në rrezik, pasi Putin është jo vetëm i mërzitur, por edhe nostalgjik: Ju e dini se Presidenti Putin mendon se është Stalini i shekullit të 21-të dhe sheh Ruzveltin e ri të Presidentit Biden. Pra, përsëri, ata duan të copëtojnë Evropën, ata janë një perandori që duan të shtrihen përsëri në Evropën Lindore. Presidenti Putin është i hidhëruar dhe nostalgjik dhe kjo është arsyeja pse e gjithë Evropa është në rrezik”.

Duke folur për situatën në Ukrainë dhe kërkesën e presidentit ukrainas,  për takim me homologun e tij rus, Kurti tha se Putini nuk është i interesuar për bisedime me Zelenskyn.

“Mendoj se Presidenti Zelensky po tregon gatishmërinë e tij për bisedime dhe marrëveshje dhe për zgjidhje paqësore. Por kam frikë se Presidenti Putin nuk dëshiron të ulet me Presidentin Zelenskyy, ai dëshiron të ulet me Presidentin Biden.

Kryeministri  Kurti, ka mohuar akuzat e zyrtarëve të lartë rus se Kosova ka dërguar luftëtarë për t’iu bashkuar trupave ukrainase.

“Nuk është e vërtetë. Asnjë qytetar nga Kosova nuk ka shkuar të luftojë në Ukrainë, por që në fillim ne si Qeveri e Kosovës shprehëm admirimin dhe solidaritetin tonë me luftën çlirimtare të popullit ukrainas, dënuam ashpër invazionin rus dhe iu bashkuam sanksioneve të SHBA-së, BE-së dhe Britanisë së Madhe kundër Rusisë”, ka deklaruar Kurti.

Ndër të tjera, ai foli edhe për rëndësinë e anëtarësimit të Kosovës në NATO, ku kërkoi edhe ndihmën e BE-së, SHBA dhe Britanisë së Madhe për ta mundësuar sa më  shpejt anëtarësimin e Kosovës.

“Sigurisht që ne duam të anëtarësohemi në NATO dhe Programi i Partneritetit për Paqe është caku i parë i rëndësishëm drejt kësaj. Vitin e kaluar ne kishim 330 ushtarë të ushtrisë sonë që morën pjesë në Defender Europe 21 që ishte ndërmarrja më e madhe ushtarake e NATO-s në Evropë. Ndërsa Serbia ka marrë pjesë së bashku me Rusinë dhe Bjellorusinë në atë që ata e kanë quajtur “Mburoja Sllave” në mes të tetorit të vitit të kaluar. Pra, ne duam të anëtarësohemi në NATO dhe duam ndihmën e Evropës Perëndimore, SHBA-së dhe Britanisë së Madhe për të arritur anëtarësimin e Kosovës sa më shpejt”, u shpreh ai.

Prishtine Albin Kurti BE NATO SHBA