Bota16 Korrik 2022, 07:29

BE shton sanksionet kundër Moskës, Von der Leyen: Rusia duhet të paguajë një çmim të lartë për luftën në Ukrainë

Shkruar nga Pamfleti
BE shton sanksionet kundër Moskës, Von der Leyen: Rusia duhet të

Bashkimi Evropian ka propozuar këtë të premte paketën e re të sanksioneve kundër Moskës, ku përfshihet ndalim i importit të arit rus dhe ndryshime ligjore për të parandaluar masat aktuale që pengojnë dërgesat e ushqimit.

“Lufta brutale e Rusisë kundër Ukrainës vazhdon pa pushim. Prandaj, sot ne propozojmë të ashpërsojmë sanksionet tona kundër Kremlinit, t’i zbatojmë ato në mënyrë më efektive dhe t’i zgjasim deri në janar të vitit 2023.

Moska duhet të vazhdojë të paguajë një çmim të lartë për agresionin e saj”, deklaroi të premten Presidentja e Komisionit Evropian Ursula von der Leyen.

Masat e reja konsiderohen si një paketë e limituar sanksionesh në krahasim me gjashtë paketat e sanksioneve të mëparshme të vendosura që nga nisja e pushtimit rus të Ukrainës më 24 shkurt, të cilat goditën shërbimet financiare ruse, naftën dhe qymyrin.

Kujtojmë që para pak ditësh, Prokurorja e Lartë e Ukrainës për krimet e luftës, Iryna Venediktova, dhe autoritetet gjyqësore nga gjithë Evropa, janë takuar në Holandë, për të koordinuar hetimet mbi krimet e luftës nga pushtimi rus, në 6 muaj të luftës në Ukrainë. /REL

Bota bashkimi evropian Rusia sanksione Ukraina Ursula von der Leyen