Politike27 Janar 2023, 13:37

Berisha paralajmëron ‘betejë finale’ për të rrëzuar Ramën nga pushteti

Shkruar nga Pamfleti
Berisha paralajmëron ‘betejë finale’ për të

Ish kryeministri Sali Berisha ka paralajmëruar se do të nisë një “betejë finale”, me protesta të qëndrueshme deri në rrëzimin e pushtetit të kryeministrit Edi Rama.

Berisha nuk saktësoi nëse do të shkojnë në zgjedhjet e 14 majit duke e njohur Ramën si kryeministër, por tha se pas skandalit të ish zyrtarit të arrestuar të FBI, McGonigal, Rama “meriton largimin e menjëhershëm dhe procedimin penal”.

Ai tha se nuk kanë ende një datë por që shqiptarët do marshojnë në Tiranë pasi ajo që ka bërë Rama është e pafalshme.

“12 nëntori ishte protesta më e madhe, para saj ka pasur vetëm një protestë aq të madhe 7 korriku, në 6 dhjetor Rama bllokoi cdo gjë. Por tani kalohet në fazën përfundimtare, në protestën e qendrueshme deri në rrëzimin e Ramës. Kur do jetë do vendoset në forumet e partisë, me aleatët.

Me Ramën nuk ka zgjedhje, Rama meriton largimin e menjëhershëm dhe procedimin penal. Një armik i Kushtetutës. Rama e them me bindjen më absolute, nuk mund të mos i them kur shoh se ka përdorur asete ruse kundër opozitës.

Kam thënë se PD nuk merr pushtet tjetër përveçse me zgjedhje, por Rama duhet të japë dorëheqjen një minutë e më parë. Edi Rama është një kriminel ndërkombëtar. Ka kryer një akt të rëndë kundër vendit të tij dhe partnerit kryesor strategjik të Shqipërisë.”, tha ai.

Politike Rama Sali Berisha