Bota26 Mars 2022, 18:50

Biden i drejtohet popullit ukrainas nga Varshava: Mos kini frikë, ne jemi me ju!

Shkruar nga Pamfleti

Presidenti i SHBA Joe Biden, e ka nisur fjalimin e tij në Varshavë  duke thënë se Ukraina dhe njerëzit e saj po luftojnë për të shpëtuar kombin e tyre.

“Mos kini frikë. Ne dolëm sërish në betejën e madhe për liri, një betejë mes demokracisë dhe autokracisë, mes lirisë dhe represionit. Në këtë betejë duhet të kemi sy të qartë. Kjo betejë nuk do të fitohet as me ditë e as me muaj. Ne duhet të forcohemi për luftën e gjatë përpara”, tha Biden jashtë Kështjellës Mbretërore. Tani në luftën e përhershme për demokraci dhe liri, Ukraina dhe populli i saj janë në vijën e parë, duke luftuar për të shpëtuar kombin e tyre dhe rezistenca e tyre e guximshme është pjesë e një lufte më të madhe për parimet thelbësore demokratike që bashkojnë të gjithë njerëzit e lirë”, tha ai.


Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë VIRAL në facebook : PAMFLETI

“Mesazhi im për popullin e Ukrainës është një mesazh që ia dërgova sot ministrit të jashtëm dhe ministrit të mbrojtjes të Ukrainës, të cilët besoj se janë këtu sonte: Ne qëndrojmë me ju. Periudha,” tha ai.

“Beteja për demokraci nuk mund të përfundonte dhe nuk përfundoi me përfundimin e Luftës së Ftohtë.  Gjatë 30 viteve të fundit forcat e autokracisë janë ringjallur në të gjithë botën, shenjat dalluese të saj janë të njohura. Përçmimi për shtetin e së drejtës, përbuzja për lirinë demokratike, përbuzja për vetë të vërtetën. Sot, Rusia ka mbytur demokracinë dhe sot po kërkon ta bëjë edhe në një vend tjetër.”

Biden thotë se është e turpshme që Vladimir Putin ka gënjyer duke thënë se po përpiqet të demilitarizojë Ukrainën.

Bota Biden Varshave