Bota28 Tetor 2022, 09:04

Biden i përgjigjet kërcënimeve të Putinit: Pse flet për armë bërthamore nëse s’do i përdorë?

Shkruar nga Pamfleti

Presidenti Biden i quajti referencat e shpeshta të presidentit rus Vladimir Putin për armët bërthamore “shumë të rrezikshme”, disa orë pasi Putin pretendoi se nuk kishte ndërmend të përdorte një armë të tillë.

“Nëse ai nuk ka qëllim, pse vazhdon të flasë për këtë? Pse ai flet për aftësinë për të përdorur një armë bërthamore taktike? Ai ka qenë shumë i rrezikshëm në mënyrën se si i është qasur kësaj. Ai mund t’i japë fund gjithë kësaj, të largohet nga Ukraina.”, tha Biden në një intervistë për NewsNation.

Putin më herët të enjten tha në një mbledhje të ekspertëve të politikës së jashtme se nuk ishte në interesin e Rusisë të përdorte një armë bërthamore taktike.

“Ne nuk shohim nevojë për këtë”, tha Putin. “Nuk ka asnjë kuptim në këtë, as politik, as ushtarak.”

Putini ka ngritur vazhdimisht spektrin e përdorimit të armëve bërthamore, duke theksuar aftësitë bërthamore të Rusisë në përgjigje të çdo kërcënimi të mundshëm nga Perëndimi.

Në një fjalim muajin e kaluar, duke njoftuar mobilizimin e qindra mijëra trupave për të luftuar në Ukrainë, Putin tha se Moska ishte e përgatitur të përdorte armë bërthamore për të mbrojtur çdo territor të saj, duke akuzuar SHBA-në dhe aleatët e saj për “shantazh bërthamor” dhe duke lëvizur në ” shkatërrojë vendin e tij.

Zyrtarët rusë kanë akuzuar gjithashtu Ukrainën se po përgatitet të përdorë një “bombë të pistë”, të cilën zyrtarët ukrainas e mohojnë.

Zyrtarët amerikanë kanë paralajmëruar se Rusia ka një histori të akuzës së të tjerëve për atë që është e gatshme të bëjë vetë.

Megjithatë, zyrtarët e administratës së Bidenit kanë thënë se SHBA nuk sheh asnjë provë që Rusia do të përdorë një armë bërthamore kimike ose taktike dhe as nuk sheh ndonjë arsye për të ndryshuar qëndrimin e saj bërthamor.

Bota #Ukrianë Biden Putin